روزنامه فرانسوی فیگارو: وضع نامناسب مهاجران در فرانسه در میان سنگ ها

  • انتشار: ۹ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 18765

روزنامه فرانسوی فیگارو طی گزارشی با اشاره به وضع نامناسب زندگی مهاجران و پناهجویان در فرانسه، از زندگی سنگلاخی جدید مهاجران در میان تخته سنگ‌های قرارداده شده از سوی شهرداری پاریس در شمال این شهر خبر داد.

به گزارش روزنامه فرانسوی فیگارو، شهرداری پاریس اخیرا اقدام به قرار دادن تخته سنگ‌های بزرگ در زیر پلی که ده‌ها مهاجر در آنجا پناه گرفته‌اند، کرده و مدعی آن است که این کار را در راستای مقابله با مهاجران انجام نداده و هدف خود از استقرار این تخته سنگ‌های بزرگ را دلایل امنیتی عنوان کرده است.

به این ترتیب مهاجران پناه گرفته در این محل که تا پیش از این نیز مکان مناسبی برای زندگی نبود هم‌اکنون بیش از پیش دچار مشکل شده‌اند و مجبورند شب را در فضای تنگ و کوچک میان این صخره سنگ‌های بزرگ به صبح برسانند.

این سنگ‌ها که انجمن‌های حقوق‌بشری آنها را «سنگ‌های ضدمهاجران» می‌نامند، اواسط فبروری جاری در فاصله چند صد متری مرکز پذیرش مهاجران Porte de la Chapelle قرار داده شد، جایی که دستکم تا پیش از آن محلی برای حفاظت مهاجران از خود در برابر تغییرات شرایط آب‌وهوایی بود.

یکی از مهاجرانی که هم‌اکنون در میان این سنگ‌ها شب را به صبح می‌رساند، در خصوص وضعیت خود و سایر مهاجران مستقر در این محل گفت: «یک شب پولیس‌ها با موترهای کلان شهرداری به اینجا آمدند و به ما گفتند که می‌خواهند اینجا را پاکسازی کنند. آنها سپس این سنگ‌های عظیم را در اینجا قرار دادند و از آن پس من دیگر نتوانستم خواب شبانه را تجربه کنم چرا که فضای میان این صخره سنگ‌ها بسیار کوچک و تنگ و خوابیدن در میان آنها دشوار است. من از آلمان به فرانسه مهاجرت کرده‌ام و درخواست پناهجویی من رد شد و هم‌اکنون قصد دارم فورا به کشورم برگردم.»

«کلاریس بوسیه» از اعضای انجمن همبستگی با مهاجران «ویلسون» که هر روز صبح اقدام به توزیع صبحانه میان مهاجران مستقر در این محل می‌کند، طی اظهاراتی در این خصوص گفت: «این سنگ‌ها به صورت هوشمند و طبق برنامه‌ریزی علمی در این محل قرار داده شده‌اند به گونه‌ای که هیچکس نمی‌تواند در میان آن‌ها به طور کامل دراز بکشد.»

این در حالیست که این انجمن با انتشار عکس‌های مربوط به استقرار این سنگ‌های عظیم و اشغال فضای عمومی شهر و شرایط سخت زندگی مهاجران در میان آنها در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، این اقدام شهرداری و دولت فرانسه را محکوم و خشم و انزجار خود از آن را اعلام کرده است.

افدام شهرداری پاریس در قرار دادن این صخره سنگ‌ها برای سخت‌تر کردن شرایط اسکان مهاجران و پناهجویان بی‌خانمان در این شهر در حالیست که وی چندی پیش نیز یک شهردار فرانسوی ضمن حمایت از فرمان اجرایی جنجال‌برانگیز رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص مهاجران، حمایت خود را از اجرای فرمانی مشابه در فرانسه اعلام کرد و گفت که در صورت پیروزی «مارین لوپن» رهبر حزب جبهه ملی در انتخابات ریاست جمهوری آتی، این حزب نیز می‌تواند محدودیت‌های مهاجرتی نظیر آنچه دونالد ترامپ در آمریکا فرمان داده، به اجرا درآورد.

جناح راست و راست افراطی در اروپای غربی و بخصوص در فرانسه همواره بر حفظ منافع ملی و محکم نگه داشتن مرزها تاکید داشته‌اند و حزب جبهه ملی فرانسه به عنوان یکی از احزاب راست افراطی مطرح این کشو همواره بر اخراج مهاجران از فرانسه تأکید داشته و بیکاری فزاینده در این کشور را نتیجه حضور بدون محدودیت اتباع خارجی‌ در این کشور می‌داند.

وضعیت مهاجران و پناهجویان ساکن فرانسه به گونه‌ایست که سازمان داکتران بدون مرز نیز چندی پیش با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از آزار و اذیت‌ها و خشونت‌های پولیسی علیه مهاجران در خیابان‌های پاریس، خواستار توقف اینگونه اقدامات علیه این قشر شد و با غیرقابل قبول خواندن این آزار و اذیت‌ها و خشونت‌های پولیسی، اعلام کرد که این اقدامات جان مهاجران را به مخاطره می‌اندازد و خواستار توقف این اقدامات شد.

سازمان داکتران بدون مرز همچنین طی این بیانیه خشونت‌های پولیسی علیه صدها نفر از مهاجران سرگردان در پایتخت فرانسه را محکوم و اعلام کرد که پولیس‌های فرانسوی با گرفتن پتوهای مهاجران از آنها و استفاده از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن آنها اقدام به آزار و اذیت مهاجران می‌کنند. این اقدامات غیرقابل قبول زندگی و جان مهاجران را به مخاطره می‌اندازد.