روزنامه الاخبار: حزب الله لبنان از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷

  • انتشار: ۲۵ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 26432

یکی از راه های ارزیابی دقیق نتایج جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ بین لبنان و اسرائیل که این روزها در سالگرد آن هستیم، مقایسه کلی بین وضعیت و توانمندی های حزب الله لبنان از سال ۲۰۰۶ تا به امروز است.

ارتقای روزافزون این توانمندی ها خود دلیل روشنی است که نشان می دهد رژیم اسرائیل نتوانست به اهداف خود از جنگ ۳۳ روزه یعنی نابودی حزب الله و از بین بردن سلاح آن در راستای قطعنامه ۱۵۵۹ دست پیدا کند.

به نوشته روز شنبه روزنامه «الاخبار» یک مقایسه همه جانبه بین حزب الله سال ۲۰۰۶ و حزب الله سال ۲۰۱۷، پیشرفت و تحول این حزب را در ابعاد مختلف به تصویر می کشد:

۱- افزایش نفرات: اگرچه حزب الله تا کنون هیچ آماری درباره تعداد نیروهای رزمنده و تحت فرمان خود ارائه نداده اما گزارش های اسرائیلی نشان می دهد حزب الله در حال حاضر ده ها هزار نیرو در اختیار دارد و این افزایش نفرات به خوبی در محیط لبنان قابل لمس است.

۲- افزایش توان تسلیحاتی: در این زمینه نیز آمارهای دقیقی وجود ندارد اما طبق گزارش های اسرائیلی، تنها در بعد موشکی، حزب الله در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۲ هزار موشک در اختیار داشت. این در حالی است که برخی برآوردها حتی از وجود ۱۵۰ هزار موشک در دست حزب الله سخن به میان می آورند و توان موشکی حزب الله را بیشتر از توان ارتش های برخی کشورها می دانند.

۳- ارتقای کیفیت سلاح ها: علاوه بر موضوع کمیت سلاح های موجود، گزارش های رسمی و غیر رسمی در اسرائیل به کیفیت سلاح های حزب الله از جمله دقت بالای موشک ها و قدرت ویرانگری آن نیز اشاره می کنند. این مساله هنگام سخن گفتن از شلیک موشک به فرودگاه بن گورین و تاسیسات هسته ای اسرائیل حساسیت بالایی پیدا می کند.

۴- افزایش تجربه و قابلیت ها: برخی مقامات رسمی رژیم اسرائیل از جمله «گادی آیزنکوت» رئیس ستاد ارتش و جنرال «یعقوب عمیدور» مشاور امنیت ملی سابق نتانیاهو تصریح کرده اند که حضور حزب الله در جنگ سوریه باعث شده نیروهای این حزب به قابلیت های بسیار بالای نظامی دست پیدا کرده و به ارتشی نفوذ ناپذیر تبدیل شوند.

۵- افزایش توان تاثیرگذاری در عرصه داخلی لبنان: یکی از اهداف اسرائیل در جنگ ۲۰۰۶ که در لیست اهداف تصویب شده در کابینه امنیتی اسرائیل به آن اشاره شده بود این بود که جایگاه حزب الله در لبنان تضعیف شود. این در حالی است که حزب الله بعد از جنگ نه تنها قدرت و نفوذ خود را از دست نداد بلکه در حال حاضر بیش از هر حزب دیگری از توان تاثیرگذاری در عرصه داخلی لبنان برخوردار است.

۶- افزایش تاثیر و حضور منطقه ای: بسیاری از لبنانی ها تا سال ۲۰۰۶ حزب الله را به عنوان یک نیروی بازدارنده در برابر اسرائیل نمی شناختند، اما جنگ ۲۰۰۶ حزب الله را به عنوان یک عامل بازدارنده قوی مطرح کرد تا فرماندهان نظامی اسرائیل با ایده حمله به تاسیسات هسته ای ایران به دلیل ترس از شلیک موشک های حزب الله به اسرائیل مخالفت کردند. امروز حزب الله در مقام نقش آفرینی در تحولات منطقه ای جایگاه برجسته ای پیدا کرده و به یک قدرت منطقه ای تبدیل شده است.