رقابت «مسکو» و «واشنگتن» در تعلیم نیروهای افغانستان

  • انتشار: ۱۹ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 12205

در پی طرح مشترک آموزشی چین و آمریکا برای گروهی از دیپلماتهای جوان کشور، سفیر روسیه در کابل از آموزش درازمدت ۴۲ افسر افغانستان در مسکو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تسنیم، «الکساندر مانتیسکی» سفیر روسیه در کابل به خبرنگاران گفت: 42 افسر نظامی افغانستان ویزای روسیه را دریافت کرده و تا چند روز آینده به دانشگاه‌های نظامی مسکو اعزام خواهند شد.

مانتیسکی  افزود: اعزام  افسران نظامی افغانستان به مسکو بنابه درخواست وزارت دفاع این کشور از روسیه برای کمک به ارتش افغانستان صورت گرفته و کابل هیچ هزینه‌ای را بابت این آموزشها پرداخت نخواهند کرد.

سفیر روسیه در کابل ادامه داد: این افسران برای شرکت در برنامه آموزشی 6 ساله به مسکو اعزام می‌شوند که سال اول آن زبان روسی و 5 سال دیگر را در زمینه مخابرات و فناوری اطلاعات ارتش آموزش خواهند دید.

سال گذشته نیز 75 نظامی افغانستان برای گذراندن دوره‌های آموزشی درازمدت به روسیه اعزام شده بودند.

این برنامه در حالی انجام می‌شود که قرار بود گروهی از دیپلمات‌های جوان افغانستان براساس طرح مشترک آمریکا و چین در جهت آموزش در این دو کشور حضور پیدا کنند، طرحی که به نظر می‌رسد هدفش ایجاد افغانستان جدید است.

براساس طرح مشترک آمریکا و چین، قرار بود گروه دیپلمات‌های جوان افغانستان در برنامه آموزشی دو هفته‌ای در آمریکا و پس از آن، برای آموزش دو هفته‌ای دیگر به چین سفر کنند.