ربانی: مخالف انحصاری سازی گفتگوهای صلح هستیم

  • انتشار: ۱۷ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 97234

صلاح الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی گفت: مذاکرات صلح پیشرفتی نداشته است، زیرا برخی جنگ را منبع حفظ قدرت می‌دانند و این روند نیز نباید در انحصار کسی باشد.

ربانی اظهار داشت: «برخی منفعت خویش را در تداوم بحران کنونی این کشور می‌بینند و با بهانه تراشی‌های مختلف و ایجاد فضای ترس، ترویج ناامیدی و تعمیم بی‌باوری و بی اعتمادی در جامعه، نمی‌خواهند اراده قاطع ملی برای تغییر وضعیت در جامعه شکل بگیرد.»

وی با اشاره به مذاکرات بین‌الافغانی افزود: روند گفتگوهای صلح دوحه دو ماه است که شروع شده اما هنوز بر سر چگونه مذاکره کردن به نتیجه نرسیده اند.

ربانی ادامه داد: جنگ و ناامنی در افغانستان هر روز بیشتر می‌شود؛ مشکل کنونی نبود اراده صادقانه برای صلح است، زیرا برای برخی جنگ با هدف ویرانی و تباه شدن این کشور ماموریت محسوب می‌شود و برای برخی دیگر منبع حفظ قدرت و درآمد است.

رهبر حزب جمعیت اسلامی گفت: به همین دلیل و با همین شناخت، ما مخالف انحصاری سازی گفتگوهای صلح بودیم و هستیم و بر یک چارچوب چند جانبه تاکید داریم تا صلح به‌عنوان نیاز ملی مردم افغانستان، توسط آنهایی که اراده صادقانه برای صلح ندارند گروگان باقی نماند.

وی همچنین اظهار داشت: امروز گفتگوهای صلح به‌خاطر این نتیجه نداده است که طرفداران واقعی صلح و آنهایی که در این راه قربانی داده‌اند، در این روند حضور ندارند.

ربانی تاکید کرد: بدون حضور همه طرف‌های مؤثر در یک روند گفتگوهای چندجانبه، هرگز صلح عادلانه و پایدار در افغانستان تامین نمی‌شود و این جنگ تحمیلی، قربانی‌های بیشتری از مردم ما می‌گیرد.