رئیس پارلمان: توافقنامه امنیتی حکومت را ضعیف کرده است

  • انتشار: ۲ قوس ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 11604

رئیس پارلمان کشور با اشاره به اینکه شرایط کنونی نسبت به دوره «حامد کرزی» وخیم‌تر شده از ضعیف‌ امنیت این کشور پس از امضای توافقنامه «کابل-واشنگتن» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تسنیم، «عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس‌پارلمان صبح امروز در صحن علنی این مجلس اعلام کرد: از زمانی که توافقنامه امنیتی «کابل-واشنگتن» به امضا رسیده وضعیت امنیتی افغانستان ضعیف‌تر شده است.

وی گفت: افغانستان توافقنامه‌های امنیتی را یکی پس از دیگری با آمریکا، انگلیس، آلمان، ایتالیا و ناتو امضا کردیم تا در این کشور شاهد بوجود آمدن وضعیت بهتر و رشد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشیم.

ابراهیمی با انتقاد از عملکرد رهبران حکومت وحدت ملی تأکید کرد: وضعیت کنونی افغانستان نسبت به دولت «حامد کرزی» وخیم‌تر می‌باشد و مجلس نمایندگان این کشور باید در این باره برخوردی جدی از خود نشان دهد.

برخی نمایندگان پارلمان کشور پیرامون اقدامات شورای امنیت نیز اظهار داشتند: مشاور شورای امنیت ملی افغانستان برای دریافت کمک‌های مختلف به نیروهای امنیتی و نظامی افغان به کشورهای متعددی سفر می‌کند و توافقنامه‌های امنیتی گوناگونی را امضا می‌کنند، اما تا کنون هیچ یک از متعهدان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

او گفت که در متن توافق‌نامه لفظ «قویا» برای حمایت از نیروهای امنیتی به کار برده شده و مجلس نماینده‌گان باید در قبال چگونه‌گی استفاده از مواد این تفاهم‍‌نامه فیصله کند.

«ربابه پروانی» یکی از اعضای پارلمان در ادامه نشست امروز این مجلس تصریح کرد: در متن توافقنامه‌های امنیتی که با کابل به امضا رسیده در مورد حمایت از نیروهای امنیتی و نظامی افغان به صراحت تأکید شده و نمایندگان مردم باید در مورد چگونگی بکارگیری این تفاهمنامه‌ها تصمیم‌گیری کند.