رئیس سی.آی.ای هدفش از نامه به جنرال سپاه پاسداران ایران را بیان کرد

  • انتشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 36396

مایک پومپئو، مدیر اداره اطلاعات مرکزی آمریکا می گوید با نگارش نامه به قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به دنبال ارسال پیام روشنی برای او در زمینه تبعات حمله به منافع غرب بوده است.

او در مصاحبه با بی بی سی در مورد نامه خود به فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران گفت: «می خواستم پیام روشنی برای قاسم سلیمانی بفرستم که آمریکا، غرب، بریتانیا و دیگران منافعی دارند و هرگونه حمله به این منافع با مقابله به مثل روبرو خواهد شد.»

به گفته مایک پومپئو حمله ایران به منافع آمریکا برای واشنگتن «قابل تحمل» نخواهد بود. مدیر سیا همچنین ادعاهای مطرح شده در مورد عدم نفوذ کشورش در مناقشه سوریه را رد کرد. وی اظهار داشت: «بر روی این مشکلات پیچیده کار خواهیم کرد و با ایرانی ها هر جا که باشند مبارزه خواهیم کرد.»

مدیر اداره اطلاعات مرکزی ایالات متحده همچنین تاکید کرد ایران باید از «هزینه های فعالیتهایش در منطقه و اروپا» آگاه شود. وی این راه را بهترین شیوه جلوگیری از تشدید درگیری ها در سوریه دانست.

مایک پومپئو در حالی از برنامه مسکو برای اعمال نفوذ در انتخابات میان دوره ای ایالات متحده سخن می گوید که تحقیقات رابرت مولر، دادستان ویژه پرونده نفوذ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا همچنان ادامه دارد.

روسیه تاکنون اتهام دخالت در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا و هرگونه تبانی با کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ را رد کرده است.

مدیر سیا در سخنان خود همچنین نسبت به توانایی سایبری چین هشدار داد. وی اظهار داشت: «شاهد تلاشهای دقیق برای سرقت اطلاعات آمریکا، نفوذ در ایالات متحده با استفاده از جاسوسان و افرادی که از طرف دولت چین علیه آمریکا اقدام خواهند کرد، هستیم.»

به گفته مایک پومپئو تلاشهای چین برای نفوذ در آمریکا به طور خاص در شرکت ها، مکاتب، شفاخانه ها و نظام پزشکی آمریکا مشاهده شده است. وی در سخنان خود بر لزوم مقابله با تلاشهای پکن برای اعمال نفوذ در سطح جهان تاکید کرد.