رئیس سازمان استخبارات آمریکا: پاکستان باید مانع دسترسی طالبان به پناهگاه های امن شود

  • انتشار: ۲۹ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 32201

مایک پومپئو، رئیس سازمان استخبارات مرکزی آمریکا (سی.آی.ای) در اظهاراتی گفت، آمریکا هر آنچه که بتواند برای آوردن طالبان به پای میز مذاکره در افغانستان انجام خواهد داد اما اول از همه این پاکستان است که باید جلوی دسترسی این شبه نظامیان به پناهگاه‌های امن در خاک خود را بگیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پومپئو تاکید کرد، برای آن که این مذاکرات به پیش برود باید وضعیتی به وجود آید که در آن طالبان هیچ امیدی برای پیروزی در میدان جنگ در افغانستان نداشته باشد و بدین منظور باید این شبه نظامیان هیچ گونه امکانی برای عبور از مرز افغانستان و پاکستان به هدف مخفی شدن در خاک پاکستان پیدا نکنند.

پومپئو در یک سخنرانی در محل “بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها” واقع در شهر واشنگتن گفت، با راهنمایی گرفتن از تاریخ خواهیم فهمید که نباید توقع چندانی از این که پاکستان تمایل به همکاری با آمریکا در مبارزه با “تروریسم اسلامگرای رادیکال” پیدا کند، داشته باشیم.

او گفت، آمریکا باید “یک گفت‌وگوی واقعی با آنها در مورد کارهایی که آنها انجام می‌دهند داشته و انتظارات آمریکا را در مورد نحوه رفتار آنها بیان کند”.

پومپئو همچنین ادامه داد: ما هر آن چه که بتوانیم انجام خواهیم داد تا طالبان را در افغانستان در حالی که امیدش برای توانایی کسب پیروزی در میدان جنگ صفر باشد، پای میز مذاکره بیاوریم.

وی افزود: بدین منظور این شبه نظامیان نباید هیچ‌گونه پناهگاه امنی در پاکستانی داشته باشند.

مقامهای دولت آمریکا مدت‌هاست که پاکستان را از بابت بی‌اعتنایی و یا حتی حمایت در قبال اقدامات شبه نظامیان طالبان افغانستان و شبکه حقانی متهم کرده‌اند اما پاکستان هرگونه همدستی خود با این شبه نظامیان را رد می کند.