رئیس جمهور: موضوع ولایت بلخ در چهارچوب قانون اساسی حل می شود

  • انتشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 36428

رییس‌جمهوری غنی در دیدار با بزرگان ولایت بلخ گفته است که موضوع ولایت بلخ در چارچوب قانون اساسی حل می‌شود. هم‌چنان این بزرگان در این دیدار خواهان حل مسالمت‌آمیز و به موقع موضع بلخ شدند.

ارگ ریاست‌جمهوری با نشر خبرنامه‌یی اعلام کرد که شماری از بزرگان، علمان و نمایندگان جامعه مدنی ولایت بلخ، قبل از ظهر امروز(چهارشنبه، ۱۱دلو) با اشرف غنی، رییس‌جمهور دیدار کردند.

در خبرنامه آمده است که آنان از برنامه‌های زیربنایی و اقتصادی حکومت سپاس‌گذاری و اعلام حمایت کرده‌اند.

رئیس‌جمهور غنی بار دیگر تأکید ورزید که ما از تروریستان که هر روز مردم ما را به خاک و خون می‌کشند، انتقام می‌گیریم و اعمال تروریستی نشانۀ واضح از ضعف‌شان است. کسانی‌که افغان و مسلمان اند باید راه خود را مشخص نمایند.

رئیس‌جمهور کشور افزود: از اینکه بر ضرورت و حمایت از نظام متعهد هستید و از این دیدگاه که به گذشته برنمی‌گردیم، استقبال می‌کنم، زیرا گذشتۀ قابل تکرار نیست و همه در قبال بهبود وضعیت مسوول هستیم.

اشرف غنی خاطرنشان‌ساخت که افغانستان به همه افغان‌ها تعلق دارد و هرنوع تبعیض، بی‌اتفاقی و تفرقه‌افگنی قابل قبول مردم و دولت نیست و تعهد ما این است که به بحران ۴۰ ساله، نقطۀ پایان بگذاریم.

بزرگان ولایت بلخ در این دیدار بر تقویت همبستگی و وحدت بیشتر بخاطر رفع چالش‌های موجود و نیز بر بسیج همگانی علیه برنامه‌های گروه‌های تروریستی تاکید کرده و نیز از رییس‌جمهور غنی خواسته است که موضوع جنجالی ولایت بلخ را به صورت مسالمت‌آمیز و به موقع حل کند.

با گذشت بیشتر از یک ماه تاکنون سرنوشت گفت و گو ها میان جمعیت اسلامی و حکومت روشن نیست. با وجود اصرار رهبران حکومت وحدت ملی در مورد برکناری آقای نور از مقام ولایت بلخ، وی می گوید از مقامش کنار نمی رود.