رئیس جمهور فیلیپین، اوباما را حرامزاده خواند

  • انتشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 15495

پس از آنکه رئیس‌جمهوری فیلیپین تهدید کرد به همتای آمریکایی خود در نشست «آ‌سه‌آن» ناسزا خواهد گفت، رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار دوجانبه با وی در لائوس را لغو کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، رودیگو دوترته رئیس‌جمهوری فیلیپین، روز دوشنبه در واکنشی غضب‌آلود همتای آمریکایی خود باراک اوباما را مورد هجوم قرار داده و وی را «حرام‌زاده» خوانده است.

دوترته این واکنش را پس از آن نشان داد که به او گفته شد اوباما قصد دارد در جریان دیدار با وی، به وضعیت فعلی مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر و قتل فراقانونی آن‌ها بپردازد که طی دو ماه اخیر دست‌کم 2400 تن کشته شدند.

رئیس‌جمهوری فیلیپین طی کنفرانسی خبری در آستانه سفر به «لائوس» برای حضور در نشست سران کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) گفت: «تو باید به دیگران احترام بگذاری، نه اینکه تنها سوال و اظهارنظر کنی. ای حرام‌زاده! من تو را در این نشست ناسزا خواهم گفت.»

دوترته افزود: «او فکر می‌کند کیست؟ من عروسک آمریکا نیستم. من رئیس‌جمهوری کشوری مستقل و فقط هم در مقابل مردم فیلیپین پاسخگو هستم.»

قرار بود بعد از ظهر امروز، سه‌شنبه دیداری دوجانبه بین روسای جمهوری آمریکا و فیلیپین در حاشیه نشست آسه‌ان در لائوس برگزار شود، که پس از این تهدیدها، اوباما این نشست را لغو کرد.

دوترته در پایان ماه ژوئن قدرت را در فیلیپین در دست گرفت. مانیل از متحدان مهم واشنگتن در منطقه به شمار می‌رود.

برای نخستین بار نیست که رئیس‌جمهوری تازه فیلیپین سخنانی جنجال‌برانگیز می‌گوید.

رئیس‌جمهوری فیلیپین به جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته است سفیر آمریکا در مانیل «یک همجنس‌باز حرامزاده است.»