رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان: طرح اشرف غنی در مورد تک کرسی شدن حوزه های انتخابیه مشکوک است

  • انتشار: ۴ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعیتیتر 2
  • شناسه مطلب: 15180

رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان اعلام کرد که حکومت در قضیه طرح تک کرسی کردن حوزه‌های انتخاباتی بسیار مشکوک برخورد می‌کند و این طرح را با هیچ کس در میان نگذاشته است.

محمد نعیم ایوبی رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان گفت: اصلاحات نظام انتخاباتی، بحثی جنجال برانگیز و بسیار طولانی و طاقت فرسا شده است. طرح جدید اصلاحات انتخاباتی توسط کابینه تصویب شده است.

ایوبی افزود: حکومت در قضیه طرح تک کرسی کردن حوزه‌های انتخاباتی بسیار مشکوک برخورد می‌کند و این طرح را با هیچ کسی در میان نگذاشته است.

رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان بر این باور است: این طرح برای افغانستان طرح مناسبی نیست و بحث تک کرسی در کشور ما جواب نمی‌دهد.

وی ادامه داد: طرح تک کرسی شاید در بسیاری از کشورها بتواند طرحی بسیار خوب باشد و عدالت انتخاباتی را تامین کند اما در کشور ما که امروز جنگ است، تعداد جمعیت مشخص نیست، مرزها مشخص نشده و افراد زورمند درولایت‌ها حاکم هستند مناسب نیست بویژه آنکه اگر حوزه‌ها کوچک شود سود آن فقط به افرادی می‌رسد که در آن حوزه‌ها زورمند هستند.

همچنین روز گذشته «سرور دانش» معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان نیز گفت: طرح تک‌کرسی شدن حوزه‌های انتخاباتی در شرایط کنونی به نفع افغانستان نیست و مشکل ساز خواهد بود.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم اشرف‌غنی با انتشار بیانیه‌ای به نقل از سرور دانش اعلام کرد: این طرح با همه مزایا و خوبی‌هایی که دارد، به نظر این‌جانب در شرایط و اوضاع و احوال افغانستان هم از نگاه حقوقی و فنی و هم از نگاه عملی و اجرایی با موانع و چالش‌هایی مواجه است و در صورتی که این طرح به طور نهایی تأیید شود، نگرانی‌های زیادی ایجاد شده و مشکلات فراوانی در انتخابات کشور پدید خواهد آمد.

در بیانیه آمده است که قانون انتخابات دو بار در نشست کابینه مورد بحث قرار گرفته اما تاکنون این قانون آماده‌ امضا نشده و متن پیش‌نویس کامل و نهایی نشده است.

براساس بیانیه دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست‌جمهوری، یکی از علت‌های عدم امضای این قانون اختلاف بر سر حوزه‌های انتخاباتی است.

نظرات(۱ دیدگاه)

  1. […] رئیس بنی… را در صفحه اصلی: […]

نظر شما چیست؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: