دیوید پترائوس: نظامیان آمریکایی باید بصورت دراز مدت در افغانستان حضور داشته باشد

  • انتشار: ۲۹ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 24532

جنرال دیوید پترائوس، فرمانده پیشین ناتو و ایالات متحده در افغانستان، می گوید که اعزام هزاران نیرو اضافی ایالات متحده به افغانستان، یک اقدام “زیرکانه” است. و حضور نظامیان آمریکایی باید یک تعهد دراز مدت باشد.

آقای پترائوس در گفتگو با شبکه تلویزیونی PBS گفته است که حضور و افزایش نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان به مثابۀ تعهد پایدار به “خون و پول” است که امریکا در بیش از یک و نیم دهۀ گذشته در افغانستان سرمایه گذاری کرده است.

آقای پترائوس گفت است که “به افغانستان به یک دلیل رفتیم و به یک دلیل آنجا ماندیم تا اینکه افغانستان بار دیگر به مثابۀ پناهگاه امن برای القاعده و یا سایر افراط گرایان جهانی مبدل نگردد طوریکه آن کشور قبل ازحملات یازدهم سپتامبر بود. روی همین دلیل باید در آنجا باقی بمانیم.”

آقای پترائوس با اشاره به کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده در منطقۀ آبت آباد پاکستان، تاکید کرد که حضور نظامیان ایالات متحده در افغانستان در مقابل فعالیت های تروریستی در منطقه نیز بسیار موثر بوده است.

به گفتۀ آقای پترائوس، قضیۀ افغانستان نمی تواند در چند سال محدود حل گردد، روی همین دلیل، قوای امریکایی نیاز دارد تا تعهد دراز مدت به افغانستان داشته باشد.

آقای پترائوس تاکید می کند که ماموریت ایالات متحده در افغانستان نباید سال به سال تمدید نگردد، زیرا چنین روش می تواند غیر موثر و حتی مضر، واقع شود.

اظهارات آقای پترائوس در حالی بیان شده است که ادارۀ دونالد ترمپ در حالی بررسی اعزام بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نیروی اضافی به افغانستان است.

آقای پترائوس همچنین ادعا می کند که سرازیر شدن قوای امریکایی طالبان را تا اندازۀ عقب زد، اما از بین نبرد، زیرا به گفتۀ او رهبران طالبان و شبکۀ حقانی در پاکستان پناهگاه امن داشته اند.

آقای پترائوس همچنین می گوید که برای از بین بردن گروه های تروریستی نیاز به تلاش ها در سطح منطقه است تا کشور های مثل پاکستان اقدامات بیشتر در برابر به رهبران طالبان و گروه های دهشت افگن مثل شبکۀ حقانی انجام بدهد.

حکومت ایالات متحده به صورت رسمی اعلام نکرده است که به چه تعداد قوای اضافی به افغانستان اعزام خواهد کرد، اما هفتۀ گذشته گزارش های نشر شد که رئیس جمهور ترامپ چهار هزار نیروی اضافی به افغانستان اعزام خواهد کرد. اعزام قوای اضافی به افغانستان، طرفداران و مخالفان دارد.

شماری از مقامات کنونی و پیشین ایالات متحده خواهان اعزام قوای اضافی به افغانستان اند، اما تعداد هم مخالف چنین اقدام اند.

ست مولتون، عضو کمیتۀ خدمات نظامی مجلس نمایندگان ایالات متحده، در مورد موثریت اعزام قوای اضافی به افغانستان، شک دارد.

آقای مولتون در یک مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفته است که ادارۀ دونالد ترمپ تا حال استراتیژی جدید را به کشور جنگ زدۀ افغانستان به سنای آن کشور ارایه نکرده است.

آقای مولتون گفته است که “اساساً غیر منصفانه است که زندگی جوانان امریکایی را به خاطر استراتیژی که موثر نیست، ماموریت که واضح نیست و نتیجۀ که هنوز تعریف نشده است، به خطر بی اندازیم.”

آقای مولتون که خود در جنگ عراق شرکت کرده است، همچنین اصرار دارد که ایالات متحده باید استراتیژی واضح و موثر رادر قبال افغانستان در پیش بگیرد.

آقای مولتون همچنین گفته است که اعزام قوای اضافی به افغانستان ممکن آغازی برای تشدید منازعۀ در افغانستان گردد.