دیده‌بان حقوق بشر: برخورد طالبان با زنان فراتر از زن‌ستیزی است

  • انتشار: ۱۵ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 126065

هینر بار؛ مسئول بخش زنان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر از برخورد طالبان با زنان افغان ابراز نگرانی کرده و گفته‌است که اقدامات طالبان در برابر زنان فراتر از زن‌ستیزی است.

مسئول بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر در واکنش به بریدن سر مانکن‌های زنانه از سوی طالبان در توییترش نوشته‌است: «به نظر می‌رسد زن‌ستیز، اصطلاح کافی برای توصیف گروهی نیست که حتی نمی‌تواند با حضور عمومی مانکن‌های زنانه کنار بیاید.»

خانم بار در توییت دیگری گفته‌است: «ما در حال تهیه یک لیست از نقض حقوق زنان توسط طالبان هستیم.»

این در حالی است که در روزهای اخیر، اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در هرات استفاده از مانکن و عکس زنان در بنرها و پوسترهای تبلیغاتی دکان‌ها را خلاف شریعت خوانده و آن را منموع کرده‌است.

اتاق اصناف، پیشه‌وران و دکان‌داران هرات به دستور اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان به دکان‌داران گفته‌است که مجسمه‌ها و عکس‌های زنان را از دکان‌های خود جمع‌آوری کنند.

در این مکتوب آمده‌است که هیچ دکان‌داری حق ندارد که از «وسایل تبلیغاتی که خلاف دین مبین اسلام و شریعت نبوی باشد، استفاده کند.»

در این مکتوب همچنین تذکر داده شده که مجسمه‌های تبلیغاتی زنان باید «سر» نداشته باشد و ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که طالبان سر مانکن‌های زنانه را می‌برد.

از سوی دیگر، در  این اواخر طالبان به موترهای مسافربری توصیه کرده‌اند که زنان بی‌حجاب و بدون محرم را در سفرهای طولانی سوار نکنند.

پیش از این هم، هیتر بار به خبرگزاری فرانسه در واکنش به برخورد طالبان با زنان افغان گفته‌ بود: «این نظم جدید اساساً… بیش‌تر در جهت زندانی کردن زنان است.»

بار افزوده بود که این محدودیت «فرصت‌هایی را بر زنان می‌بندد که بتوانند آزادانه حرکت کنند، به شهر دیگری سفر کنند، تجارت کنند، یا بتوانند در صورت مواجهه با خشونت در خانه، فرار کنند.»

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *