دیده‌بان حقوق بشر: اقدامات سخت‌تری در برابر طالبان لازم است

  • انتشار: ۱۹ جوزا ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 1
  • شناسه مطلب: 131062

دیده‌بان حقوق بشر بار دیگر بر اعمال فشارهای بیشتر بر طالبان از جمله ممنوعیت سفر مقام‌های طالبان تأکید کرده است.

هیدر بار، مسوول بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر روز گذشته، در گزارشی گفته است که نگرانی‌های عمیق کافی نیست، ممنوعیت‌های هدف‌مند سفر باید اعمال شود.

او افزوده است که وقت آن رسیده تا دولت‌ها اجماعی را برای غیرقانونی بودن اقدامات طالبان به عمل تبدیل کنند تا نشان داده شود که جهان آماده است از حقوق مردم افغانستان به‌ویژه زنان و دختران در این کشور به شیوه معنادار دفاع کند.

هیدر بار از تجدید ممنوعیت سفر مقام‌های طالبان از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌عنوان اهرم فشار بر طالبان یاد کرده است که باید اعمال شود.

ممنوعیت سفر مقام‌های طالبان سه سال پیش و در آستانه گفت‌وگوهای دوحه به حالت تعلیق در آمد تا آنان بتوانند در گفت‌وگوهای صلح اشتراک کنند.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد طی نشستی در ماه جاری این گزینه را بررسی کند. به گفته مسوول بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر، این فرصت مجدد برای تجدید این ممنوعیت است.

او از چندین مقام استخباراتی و سیاسی طالبان یاد کرده است که باید ممنوعیت سفر بر آنان اعمال شود.

هیدر بار همچنان پیشنهاد کرده است که دبیر کل سازمان ملل متحد، باید به افغانستان سفر کند، زیرا این می‌تواند به تغییر توجه جهان به وضعیت، افزایش فشار بر طالبان برای احترام به حقوق بشر و ارایه راه‌حل‌های جهانی برای پایان دادن به بحران عمیق انسانی در افغانستان کمک کند.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که در پی تسلط طالبان بر افغانستان محدودیت‌های زیادی بر مردم به‌ویژه زنان و دختران اعمال شده است. بحران انسانی ناشی از گرسنه‌گی در پی کاهش توجه جهان از افغانستان و تمرکز روی بحران اوکراین نیز افزایش چشم‌گیر داشته است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟