دیدار وزیر خارجه ایران با رئیس جمهور و وزیر خارجه

  • انتشار: ۱۷ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 21886

وزیر خارجه ایران در ادامه رایزنی‌ها با مقامات افغانستان با اشرف غنی رئیس‌جمهور و صلاح الدین ربانی وزیر خارجه دیدار و به گفت‌وگو کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که اوایل امروز (یکشنبه) در ر‌أس یک هیأت عالیرتبه سیاسی به منظور انجام سفری یک روزه و در پاسخ به دعوت صلاح الدین ربانی به کابل سفر کرد، در ادامه دیدارها با مقامات افغان با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

ظریف پس از ورود به کابل و در اولین دیدارش با ربانی وزیر خارجه به گفت‌وگو پرداخت و در نشست خبری مشترک به سؤالاتی درباره مناسبات دوجانبه پاسخ داد.

محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با ربانی گفت: اقدامات تروریستی علیه مردم افغانستان را محکوم می کنیم و با خانواده آن‌ها همدردی می کنیم.

جواد ظریف گفت: دو کشور ایران و افغانستان زمینه همکاری زیادی دارند و برای تامین مالی مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر و … باید همکاری کنیم و این همکاری به نفع مردم دو کشور است.

وی بر همکاری در حوزه‌های اقتصاد و تجارت تاکید کرد و گفت:  همانطور که در ۳۸ سال گذشته در کنار مردم افغانستان بودیم آمادگی داریم به این همکاری به ویژه در حوزه اقتصادی ادامه دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره منابع آبی گفت: در جهت حفظ محیط زیست دو کشور و تقویت مبانی دوستی و برادری دو کشور زمینه هنکاری وجود دارد و گفت‌وگوهای خوبی هم در این باره انجام شده است.

ظریف از حمایت افغانستان از ایران در مجامع بین‌المللی قدردانی کرد و گفت: ایران نیز در سطوح و مقاطع مختلف از  دولت و مردم افغانستان حمایت کرده است.

وی گفت: دو کشور در منطقه بسیار خطرناک حضور داریم که به خاطر حرکت‌های بیگانگان دستخوش اقدامات خشونت بار تروریستی شده است و کماکان هم تحرکاتی در جهت تقویت ترور و خشونت شکل می گیرد که حتما به ضرر همه خواهد بود.

وی گفت: ترور و خشونت حتما محدود به منطقه ما نخواهد بود و دامن گیر کسانی می شود که به این خشونت ها دامن زدند. ما نیاز داریم بدون تمایز بین گروه های افراط و کسانی که در مسیر کمک به گروه های تروریستی از مسیر قاچاق مواد مخدر به تامین مالی تروریست ها کمک کردند و کماکان از جوامع منطقه و فرا منطقه قربانی می گیرند برخورد کنیم.

قرار است جواد ظریف وزیر خارجه ایران با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی و تعداد دیگری از مقامات عالیرتبه حکومت ملاقات کند.