دیدار مستقیم عبدالله و غنی برای بحث بروی اختلافات

  • انتشار: ۲۳ اسد ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 14813

پس از آشکار شدن اختلافات و تنش های شدید سیاسی بین داکتر عبدالله رئیس اجراییه و اشرف غنی رئیس جمهور قرار  است این دو امروز(شنبه) بصورت مستقیم گفتگو کنند و  بروی اختلافات و تنش های اخیرشان بحث نماید.

تنش میان رهبران حکومت وحدت ملی پس از انتقاد تند اخیر داکتر عبدالله از رییس جمهور غنی بالا گرفت.

رییس اجرایی گفت، در سه ماه گذشته موفق نشده با رییس جمهور ملاقات نماید، در هر حکومتی چه ائتلافی باشد، چه نباشد، بحث و مذاکره وجود دارد، اما «کسیکه حوصله بحث را ندارد، لیاقت ریاست ندارد».

اما ریاست جمهوری در واکنش این اظهارات عبدالله را «خلاف موازین روحیه حکومتداری» خواند و اعلام کرد، وی در همه جلسات کابینه حضور داشته و اظهارات اخیر وی برای جلب حمایت اعضای حزب جمعیت اسلامی بوده است.

رییس جمهور دیروز در مراسم تجلیل از روز جوانان در ارگ گفت، افرادی مرا به انحصارگرایی متهم می کنند که در امر مبارزه با فساد اداری منافع شان با خطر مواجه می شود.

با این حال، اظهارات تُند دو مقام ارشد حکومت وحدت ملی کشیدگی های سیاسی شدید داخلی میان آنان را نمایان می کند. مجیب‌الرحمن رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهارات اخیر عبدالله عبدالله را «بجا» خوانده است.

وی افزوده که اگر رفتار شریک حکومت آنها به گونۀ دیگری می‌بود، مسئله به اینجا نمی رسید، بنابراین امیدواریم امروز هر دو رهبر روی مسایل مطرح شده از سوی عبدالله جدی گفت‌وگو کند.

رحیمی گفته است که نشست امروز سرنوشت ساز خواهد بود، زیرا دو طرفی هستیم که حکومت وحدت ملی را مساویانه شکل دادیم و تصمیم گیری در این حکومت باید به طور مساویانه صورت بگیرد.

وی افزوده که امیدواریم با توجه به وضعیت فعلی افغانستان، روی یک میکانیزم و راه حل معقول برای پیشبرد امور در این نشست توافق شود.

از سوی هم شماری از رسانه‌ها گزارش دادند، بیشترین اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان از رییس اجرایی انتقاد دارند و عبدالله حالا تلاش دارد تا حمايت آنها را جلب کند.

نظرات(۱ دیدگاه)

  1. […] دیدار مستقیم عبدالله و غنی برای بحث بروی اختلافاترا در صفحه اصلی: خبرگزاری اطلس […]

نظر شما چیست؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: