دیدار رئیس جمهور با نخبگان مهاجر

  • انتشار: ۱ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 4376

محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان عصر امروز با شماری از محصلین افغان که در حال حاضر مصروف تحصیلات عالی در کشور ایران می باشند، دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از وبسایت رسمی ریاست جمهوری، در این دیدار که در سفارت افغانستان در شهر تهران انجام شد، شماری از محصلین به نماینده گی از دیگران صحبت کردند و مشکلات و خواست های شانرا در عرصه های مختلف بیان نمودند.

آنان خواهان فراهم آوری زمینه های بهتر کاری و رفاه برای افغانها، انکشاف متوازن در سراسر کشور و معلومات در زمینه اقدامات دولت بخاطر رهایی گروگان افغان در ولایت زابل گردیدند و تاثرات خویش را بخاطر کشته شدن هموطنان ما در حوادث اخیر در ولایات بدخشان و ننگرهار ابراز کردند.

محصلین مذکور خاطر نشان کردند، زمانیکه محصلین افغان پس از ختم تحصیل به وطن بر می گردند از سوی عده ای جاسوس خوانده میشوند، در حقیقت آنها جاسوس نیستند بلکه فرزندان واقعی افغانستان می باشند.

به همین ترتیب آنها خواهان ایجاد بنیاد ملی نخبه گان به منظور پیشبرد برنامه های علمی گردیدند.

رئیس جمهور پس از استماع خواستها و پیشنهادات محصلین افغان گفت که دولت بخاطر رهایی ۳۱ تن از هموطنان ما عملیات های مهمی را انجام داده و تعداد زیادی از تروریستان را از پا در آورده است و تا حال در هیچ مسئله ای به این اندازه قوا استفاده نگردیده بود.

رئیس جمهور گفت که این ادعا که دولت در این رابطه خاموشی اختیار کرده است، کاملاً افترا می باشد. برای ما حفظ زنده گی هموطنان گروگان ما اهمیت زیادی دارد، به همین سبب ما شماری از سربازان رشید خود را بخاطر رهایی آنان از دست دادیم.

رئیس جمهور با اشاره بر اینکه فساد به یک نظام مبدل شده است، گفت که برای ما فساد، کثافت و برتری روابط بر ضوابط  به میراث مانده است. وی گفت که اصلاحات به زمان نیاز دارد، اما ارادهء ما برای آوردن اصلاحات قوی است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه افغانستان به قبرستان تروریستان مبدل خواهد شد، گفت آنانیکه مردم بی گناه ما را می کشند، سربازان ما را سر می برند و مردم عادی را که برای دریافت حقوق شان به بانک مراجعه کرده بودند به خاک و خون می کشانند، از دایره انسانیت خارج هستند و انتهای بی رحمی، بربریت و وحشت خویش را نشان میدهند و مردم افغانستان هیچگاهی برای شان تسلیم نمی شوند.

رئیس جمهور گفت که هیچ فردی در مقابل قانون ایستاده شده نمی تواند و امید است با اصلاحات که روی دست داریم همه مردم افغانستان احساس مصئونیت کنند.

رئیس جمهور افزود که حکومت وحدت ملی یک پدیدهء آنی و تحمیل شده نیست بلکه با تشکیل آن فکر انحصاری در افغانستان شکسته شد.

وی افزود: زمانیکه فرصت خدمتگذاری مردم افغانستان برای ما میسر گردید، دنیا از افغانستان در حال فرار بود، اما در شش ماه گذشته حکومت افغانستان فعال ترین سیاست را در منطقه بازی کرده است.

رئیس جمهور از شجاعت، همت و قربانی نیروهای امنیتی افغانستان ستایش کرد و گفت که فرزندان دلیر ما از بیرق و ناموس ملی افغانستان دفاع می کنند.

رئیس جمهور غنی خاطر نشان کرد که هر کدام تان فرزند افغانستان هستید و هر کسیکه شما را جاسوس خطاب می کند، در حقیقت خودش جاسوس است، وطن به هر کدام تان افتخار می کند. وی گفت که نابرابری به اندازهء تهدید مواد مخدر و تروریزم برای افغانستان خطرناک است.

رئیس جمهور به صلاح الدین ربانی هدایت داد تا در رابطه به استخدام دو زن منحیث سفرای افغانستان در کشور های خارجی اقدام نماید.

در اخیر این دیدار رئیس جمهور خطاب به محصلین گفت که به زودی از طریق ویدیو کنفرانس با آنها صحبت خواهد کرد و پیشنهادات آنانرا در زمینه بازسازی و خدمتگذاری بهتر به مردم افغانستان، استماع خواهد نمود.

گفتنی است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و هیات معیتی اش پس از سفر رسمی دو روزه به ایران و دیدار با مقامات آن کشور، شام امروز به وطن برگشتند.