دیدار رئیس جمهور با رؤسای جمهور چند کشور در ازبکستان

  • انتشار: ۴ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 14011

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور در حاشیه نشست سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری های شانگهای با رؤسای جمهور چند کشور آسیای میانه، دیدار و گفتگو کرد.

این دیدارها که در حاشیه نشست سازمان همکاری های شانگهای در شهر تاشکند، پایتخت ازبکستان انجام شد و طرفین بر گسترش روابط اقتصادی و سیاسی دوجانبه تاکید کردند.

رئیس جمهور، در این سفر ابتدا با امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان دیدار و گفتگو کرد.

امام علی رحمان گفت که مسیر افغانستان برای تجارت مناسب است و ما خواستار همکاری های بیشتر افغانستان در زمینه می باشیم.

همچنان سران دو کشور موافقت نمودند تا همکاری های تجارتی و ترانزیتی میان افغانستان و تاجکستان گسترش مزید یابد.

سپس رئیس جمهور با قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد، در این دیدار رئیس جمهور ترکمنستان از رئیس جمهور غنی دعوت کرد تا در ماه های آینده به ترکمنستان سفر کند و ضمن افتتاح خط  آهن آقینه، تاجران دو کشور نیز در مورد گسترش مناسبات تجارتی صحبت کنند.

وی گفت که در جریان این سفر موافقت نامه ترانزیتی لاجورد نیز به امضا خواهد رسید.

رئیس جمهور در آخرین دیدارش در روز گذشته با نور سلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان دیدار کرد.

آقای غنی، قزاقستان را یکی از بزرگترین شریک اقتصادی افغانستان خواند و گفت: تلاش ما بر این است تا روابط میان دو کشور افغانستان و قزاقستان بهتر و بیشتر شود.

نورسلطان نظربایوف رییس جمهور قزاقستان در دیدار با آقای غنی بر تحکیم روابط میان دو کشور تاکید کرده و از برگزاری یک نشست دو جانبه در کابل میان مقام های دو کشور به منظور رشد مشارکت اقتصادی و تجارتی یاد آوری کرد.

آقای نظربایوف افزود: ما متعهد هستیم تا بر اساس توافقات انجام یافته در آخرین جلسه سران دو کشور در آستانه همکاری خود را با افغانستان ادامه دهیم.

رییس جمهورغنی در راس یک هیئت عالی رتبه دولتی، به منظور شرکت در شانزدهمین اجلاس سازمان همکاری های شانگهای روز گذشته( پنجشنبه) به تاشکند، پایتخت ازبکستان رفت.

نشست سازمان همکاری های شانگهای که یکی از موضوعات مورد بحث آن را افغانستان تشکیل می دهد، در تاشکند برگزار شده و برای دو روز ادامه خواهد داشت.