دیدار رئیس اجراییه با نخست وزیر قرغیزستان در کشور تاجیکستان

  • انتشار: ۲۳ ثور ۱۳۹۵
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 12849

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، عصر روز گذشته (چهارشنبه) با سورون بای جین بکوف نخست وزیر جمهوری قیرغیزستان دیدار و گفتگو نمود.

رئيس اجرائیه در این دیدار روابط میان دو کشور را تاریخی٬ مستحکم و استوار خواند و آغاز برنامه کاسای 1000 برای انتقال برق به پاکستان از طریق تاجیکستان و افغانستان را گامی مهم و تاریخی در راه گسترش و بهبود این روابط دانست.

نخست وزیرقیرغیزستان نیز این دیدار را مهم٬‌ تاریخی و سرنوشت ساز دانست و اضافه کرده که توسعه و پیشرفت کشورهای منطقه برای کشورش مهم است.

وی در ادامه صحبت‌هایش، ثبات و امنیت در افغانستان را برای توسعه در منطقه اساسی و بنیادی دانست و از همکاری کشورش در این زمینه اطمینان داد.

سورون بای جین بکوف آغاز عملی برنامه کاسای 1000 را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های توسعه‌ای برای همگرایی و همکاری منطقه‌ای دانست و نقش آن را در تحول مثبت زندگی مردم اساسی دانست.

رئیس اجرائیه کشور آغاز کارعملی برنامه کاسا1000  برای انتقال برق را گام مهم در راه توسعه و ترقی منطقه دانست و از کشور قیرغیزستان برای انتقال انرژی برق به منطقه تشکر نمود؛ عبدالله در ادامه صحبت‌هایش از فراهم سازی زمینه حضور در افتتاح این برنامه بزرگ و سرنوشت ساز از کشورهای قیرغیزستان و تاجیکستان قدردانی کرد و همکاری کامل افغانستان را برای عملی ساختن این برنامه اعلان کرد.

عبدالله عبدالله عصر روز گذشته برای تهداب گذاری پروژه کاسا 1000 به تاجیکستان سفر کرد.