دیدار جان کری و جواد ظریف پیرامون مسائل حساس منطقه

  • انتشار: ۵ میزان ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 9985

وزرای خارجه امریکا و ایران در یک تلاش برای آغاز گفتگو و دیالوگ در مورد بحران سوریه و یمن ملاقات کردند. دیدار جان کری و محمد جواد ظریف در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از رادیو آزادی، مقامات غربی می گویند، جان کری وزیر امور خارجه امریکا می خواهد یک پیشنهاد جدیدی را برای دریافت راه حل سیاسی به بحران سوریه ارایه کند.

پیشنهاد جدید ایالات متحده که مقامات این کشور روی آن تاکید می کنند، هنوز در مراحل ابتدایی آن قرار دارد.

گفته می شود، بر اساس این پیشنهاد امکان دارد، روسیه متحد بزرگ رییس جمهور بشار اسد را با کشور های مانند عربستان سعودی، ترکیه و قطر، گردهم آیند که از گروه های اپوزسیون حکومت سوریه، حمایت می کنند.

جان کری وزیر خارجه امریکا دیروز گفت، دیدگاه اش را با رهبران کشور هایی که در این هفته به مقر سازمان ملل متحد می آیند، شریک می سازد و این، برای اکثریت کشور ها «یک فرصت بزرگ» است تا نقش مهمی را در حل مسایل دشوار شرق میانه، بازی کنند.

وزیر خارجه امریکا اضافه کرد: «ما به تامین صلح و امنیت در سوریه و یمن نیاز داریم.»

اما محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت، موضوع تطبیق موافقتنامه اتمی تهران با کشورهای مقتدر جهان، در اولویت دیدار وی با جان کری وزیر خارجه امریکا قرار داشت.

بر اساس این توافقنامه، ایران در بدل رفع تعزیرات بین المللی برنامه های هسته یی خود را محدود می سازد.

یک مقام ارشد ایرانی گفت، تهران با ایالات متحدهء امریکا ارادهء بحث روی بحران سوریه را دارد.

این مقام ایرانی که با خبر گزاری رویترز صحبت می کرد گفت: «ایران در تامین صلح و امنیت در منطقه، نقشی عمدهء دارد.»

به گفتهء وی آنها نکته نظرهای شان را برای حل بحران سوریه، یمن و یا سایر مسایل می توانند، ابراز کنند.

بانکی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در اوایل دیروز از رییس جمهور ایران خواست تا در حل سیاسی بحران در منطقه، بخصوص سوریه و یمن کمک کند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در جنگ چهار سالهء سوریه تقریباً ۲۴۰ هزار نفر کشته و میلیون ها تن دیگر کشور شان را، ترک کرده اند.

ملل متحد می گوید، در درگیری ها در یمن تا کنون ۲۱۰۰ غیرنظامی کشته شده اند.