دونالد ترامپ؛ما بیهوده این همه پول به پاکستان دادیم/ پاکستان حامی تروریست است

  • انتشار: ۲۹ عقرب ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 50170

به گزارش خبرگزاری اطلس، «دونالد ترامپ» در گفتگو با «فاکس نیوز» با ادعای اینکه واشنگتن میلیاردها دلار کمک نظامی و غیر نظامی اسلام آباد کرده است، دولت پاکستان را به حمایت از «اسامه بن لادن» (رهبر پیشین گروه القاعده ) متهم کرد.

وی گفت : با توجه به اینکه اسامه بن لادن درست در نزدیکی آکادمی ارتش (شهر ابیت آباد پاکستان) زندگی می کرد همه می دانستند که وی در آنجا به سر می برد.

اسامه بن دلان سال ۲۰۱۱ میلادی در یک عملیات کماندویی نیروی دریایی ارتش آمریکا در مخفیگاهش در شهر ابیت آباد کشته شد و ارتش آمریکا جسد اسامه بن لادن را پس از هلاکت به اقیانوس انداخت.

دولت پاکستان با محکوم کردن حمله نظامیان آمریکایی در عمق خاک این کشور، آن را نقض تمامیت ارضی کشورش خواند و اعلام کرد که هیچگاه از پناهگاه اسامه بن لادن خبری نداشته است.

ترامپ در ادامه سخنانش با موضوع پاکستان افزود: ما سالانه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون به عنوان کمک بلاعوض به پاکستان پرداخت می کردیم، در حالی که اسامه نه تنها در پاکستان زندگی می کرد بلکه از وی حمایت نیز می شد.

ترامپ در روز نسخت ژانویه سال ۲۰۱۸ نیز با اعلام قطع کمک های نظامی به پاکستان گفته بود که دولت آمریکا طی ۱۵ سال گذشته در اقدامی احمقانه به دولت پاکستان ۳۳ میلیارد دلار در جنگ با تروریسم کمک کرد در حالی که آنها هیچ کاری نکردند.

شاهد خاقان عباسی نخست وزیر وقت پاکستان در واکنش به سخنان ترامپ گفته بود: کمک های آمریکا به پاکستان طی یک مکانیسم از پیش تعریف شده صورت می گرفت که بر اساس آن آمریکا باید هزینه های جنگ با تروریسم را به دولت و ارتش پاکستان پرداخت می کرد.

ترامپ در ادامه سخنانش گفت: دولتمردان پاکستان رهبران ما را احمق فرض می کردند آنها از یک سو پول ما را می گرفتند و از سوی دیگر پناهگاه های امن در اختیار تروریست های متواری افغانستان قرار می دادند . از این به بعد دیگر این اتفاق تکرار نخواهد شد.

در راستای این قضیه، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا در آخرین سفرش به افغانستان ضمن هشدار به دولت و ارتش پاکستان بار دیگر از اسلام آباد خواست که از پناه دادن به تروریست ها خودداری کند.

دولت پاکستان با انکار وجود هر نوع پناهگاه امن برای تروریست ها در خاک خود از نیروهای آمریکایی خواسته است علیه گروهک تروریستی تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان اقدامات قاطع انجام دهند.

ارتش پاکستان اعلام کرده گروهک ترویستی تحریک طالبان پاکستان در مناطق مرزی و در خاک افغانستان دارای پناهگاهای امن هستند.

این گروهک تروریستی مسئولیت صدها عملیات تروریستی در خاک پاکستان را بر عهده گرفته است.

«خواجه محمد آصف» وزیر پیشین امور خارجه پاکستان در دولت حزب مسلم لیگ شاخه نواز نیز با انتشار پیامی در توییتر، گفت:ما برای اقداماتی که برای آمریکایی ها انجام دادیم، الان بهای خون آن را پس می دهیم.