دور جدید مذاکرات ایران و عربستان از فردا آغاز میشود

  • انتشار: ۴ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 13189

رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفت: مذاکرات مسئولان حج ایران و عربستان در مورد حج تمتع 95 فردا برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از میزان، سعید اوحدی با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات حج تمتع سال 95،گفت: بعد از اینکه کشور عربستان اعلام کرد حاضر است مشکل صدور ویزا زائران ایرانی را در داخل کشور حل کرده و برای زائران در داخل ایران ویزا صادر شود،این اقدام را گامی مثبت تلقی کردیم.

وی ادامه داد: بعد از این اقدام،عربستان با دعوتنامه ای مکتوب از هیئت ایرانی درخواست کرد در دور جدید مذاکرات شرکت کرده و مذاکرات دو جانبه در مورد حج انجام شود.

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت ایران، مسئولان بعثه و سازمان حج و زیارت تصمیم گرفتند در این دور از مذاکرات شرکت کنیم.

اوحدی با اعلام اینکه به طرف عربستانی اعلام کرده ایم که صدور ویزا یکی از 11 خواسته هیئت ایرانی است،افزود: یکی از شروط اساسی ایران تامین امنیت زاِئران ایرانی و حفظ گرامت زائران براساس آموزه های دینی است. در سال های گذشته مشکلاتی در تفتیش بار زائران زن و روحانیون پیش می آمد که برای ما قابل پذیرش نیست.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران با بیان اینکه وارد محوده قرمز زمانی برگزاری حج شدیم و این آخرین فرصت عربستان است، تاکید کرد:جلسه دو جانبه فردا برگزار می شود. ما 20 راهکار را به عربستانی ها برای تامین امنیت زائران و برگزاری حج ارائه کرده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که احتمال دارد عربستان به دنبال خرید وقت برای عدم انجام حج از سوی ایران باشد،گفت:ممکن است آنها به دنبال خرید زمان باشند اما ما به عنوان سازمان حج و زیارت وظیفه داریم که نسبت به تحقق احکام الهی تلاش کنیم.