دورنما و دبیران لویه جرگه ی پیش رو

  • انتشار: ۹ جوزا ۱۴۰۱
  • سرویس: دیدگاهسیاست
  • شناسه مطلب: 130731

بگذارید از آنجا شروع کنم؛ حدود دو هفته قبل، دوستی که حد اقل ۲۵ سال فعالیت مستمر سیاسی می کند، و صاحب خبر و نظر است، با من تماس گرفت و با نگرانی توضیح داد و گفت: به زودی “لویه جرگه ی پشتونوالی” برگزار و عده ی کثیری از سیاستمداران باتجربه و نامدار پشتون، در داخل و خارج از افغانستان، آن را مدیریت و کانالیزه می کنند.
وی تشریح نمود که این سران خیانت پیشه و مکاره، با فراهم آوری ابزارهای تولید مشروعیت از طریق برگزاری به “اصطلاح” لویه جرگه ی ملی، اسباب تحکیم پایه های دولت پشتونیزم طالبانی را فراهم و زمینه های تایید بین المللیی حکومت ضد بشری آنان را هموار خواهند ساخت.
پرسیدم: گردانندگان اصلی این سناریوی کثیف چه کسانی هستند؟ وی گفت: اصل طرح و سردبیری، از شیطان بزرگ زلمی خلیزاد بوده، و دبیران اجرایی آن حامد کرزی و اشرف غنی می باشند.
دوباره سوال کردم: نقش سران طالبان در این برنامه چیست؟ و چگونه می توان رابطه ی آنها و این سه نفر مذکور را تبیین و اثبات نمود؟ او گفت: پاسخ به این سوال زیاد سخت نیست. هم اکنون علاوه بر حامد کرزی، افرادی چون عمر زاخیلوال، فاروق وردک، ستار سعادت و ده ها مقام های عالی رتبه ی(پشتون) حکومت های آقایان غنی و کرزی، در کابل حضور دارند و با جلسه های متوالی شبانه و هفته وار در ارگ ریاست جمهوری و خانه های سران طالبان، اهداف شوم شان را بی شرمانه و با جدیت تمام دنبال می کنند. این آگاه سیاسی، افزود و گفت: خلیلزاد وعده “قاطع” سپرده، که علاوه بر جلب حمایتهای سیاسی آمریکاییها، اعتبارات مادی برگزاری لویه جرگه ی پیش رو را نیز تقبل می کنند. وی نقش اشرف غنی را در این بازی بزرگ، تعیبن کننده خواند و گفت: آقای غنی با فرستادن تیمهای فنی و کارشناسی خودش به کابل، تمامی راه های لازم جهت رسیدن به مقصد را هموار نموده است.
اما نقش حامد کرزی، معروف به برادر طالبان: یادتان هست که حامد کرزی از همان آوان تشکیل امارت اسلامی، فقط و فقط شعار دولت فراگیر را سر می داد؟ هدف از این شعار دروغین، جز انحرف افکار عامه و بخصوص فعالان سیاسی غیر پشتون، هیچ خیری را دنبال نمی کرد. وقتی حکومت طالبان قوت گرفت و مخالفین طالبان کاملا متواری و تضعیف شد، دست به پلان B خودش زد. یعنی برگزاری لویه جرگه. چون اگر از اول شعار لویه جرگه را سر می داد، طالبان به هیچ وجه توان هدایت لویه جرگه به نغع پشتونها را نداشت. حال که همه چیز برای کنترل و مدیریت لویه جرگه فراهم شده است، کرزی شعارش دیروزش را عوض، و فقط حرف از برگزاری لویه جرگه می زند. چرا؟ چون تنها راه مشروعیت بخشی به حکومت قبیله ای پشتون ها(امارت یا خلافت) فقط برگزاری لویه جرگه سفارشی و مدیریت شده است. منبع اضافه کرد و گفت: کرزی بسیار زیرک و سیاس است. او می دانست که اولا لویه جرگه توسط مخالفین طالبان تحریم خواهد شد. که دیدیم چنین شد. کرزی یقین داشت که با تحریم لویه جرگه توسط مخالفین، راه باز می شود برای چهره های ضعیف و اجیر شده غیر پشتون. که درد این جماعت ضعیف النفس، ده هزار دالر یا وعده یک معینیت بدون صلاحیت است. وانگهی اگر هم تحریم نشود، تمامی ابزارهای لازم جهت مدیریت این سناریو در دست پشتونهاست. بنائاً خروجی لویه جرگه، در هر دو حالت، تایید و تثبیت نظام پشتونوالی طالبان است.
اکنون نیز فاروق وردک، فضلی، محب و چند بدنام فاشیست دیگر با سفرشان به دوبی، روی نهایی شدن این طرح کار می کنند و قرار است در ماه های آینده، زلمی خلیزاد و غنی جهت تطبیق طرح، به کابل سفر کنند.
من با نگرانی تمام، قضایا را با تعدادی از دوستان و همکاران دیگر در میان گذاشتم و همگی روی صحت و سقم این خبر با جدیت تمام کار کردیم و یقین حاصل نمودیم که چنین توطئه بزرگی در راه است. بلافاصله همگی مان با بزرگان غیر پشتون در میان گذاشتیم و فهمیدیم که برخی آنها نیز مطلع اند و هم قضیه بسیار جدی است. آنجا بود که پس از یک هفته، اعلامیه شورای ملی مقاومت برای نجات افغانستان نشر گردید.

سخن راست و صریح

محمد محمودی

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟