دستگیری سفیر بریتانیا در تجمع اعتراضی تهران

  • انتشار: ۲۲ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 73686

«مک ایر» سفیر بریتانیا در ایران در تجمع اعتراضی‌ شب گذشته مقابل دانشگاه امیرکبیر در تهران، برای ساعتی بازداشت و سپس آزاد شد.

وزارت خارجه بریتانیا با تایید این خبر می گوید که بازداشت آقای مک‌ایر بدون هیچ دلیل و توضیحی نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.

در بیانیه این وزارت آمده است که حکومت ایران در حال عبور از مسیر مهم است. این نهاد دو مسیر جلوی پای ایران را توضیح داده است: می‌تواند به حرکت خود به شکل طرد شده با همه پیامدهایی که این روش به دنبال دارد، ادامه دهد، یا گام‌هایی در کاهش تنش و تعامل در مسیر دیپلماتیک بردارد.

اما خبرگزاری تسنیم در خبر خود، دلیل بازداشت راب مک ایر را «تحریک، ساماندهی و هدایت برخی اقدامات رادیکال و ساختارشکنانه مقابل دانشگاه امیر کبیر» عنوان کرده است.

خبرگزاری فارس نیز به نقل از یک منبع مطلع نوشت: برخی از حاضران در صحنه می‌گویند که آقای سفیر در حال تهیه عکس و فیلم از اتفاقات و حوادث تجمع امروز و گفتگو با معترضان بوده است.

این رسانه مدعی شد که مک‌ایر در بدو دستگیری صرفا به زبان انگلیسی صحبت می‌کرده و از معرفی خود اجتناب کرده است. پس از خروج از محوطه اعتراضات به زبان فارسی خود را معرفی و سمت دیپلماتیک خود را عنوان کرده است.

فارس می‌گوید که سفیر بریتانیا دلیل حضور خود در میان معترضان را ابراز همدردی با جان‌باختگان حادثه هواپیمایی عنوان کرده است.