دستگیری بیش از۳۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی در ترکیه تا پایان سال جاری

  • انتشار: ۱۳ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 67822

دولت ترکیه از دستگیری بیش از ۳۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی تا پایان سال جاری در سراسر این کشور خبر داد.

«سلیمان سویلو»، وزیر کشور ترکیه طی سخنانی در دیدار با نمایندگان رسانه‌های داخلی و بین‌المللی در آنکارا این مطلب را اعلام و خاطرنشان کرد، از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۷۷ هزار و ۶۵۴ مهاجر غیرقانونی دستگیر شده‌اند. تا پایان امسال تعداد آنان به بیش از ۳۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

به نقل از آناتولی، وزیر کشور ترکیه با بیان اینکه قرن ۲۱ شاهد یکی از بزرگترین امواج مهاجرت انسانی بوده است، افزایش تروریسم و خشونت را عامل اصلی این بحران دانست و اظهار داشت. «با موج بزرگ مهاجرت مواجه هستیم. برای مقابله با سوءاستفاده از این بحران ارتباط با افکارعمومی و اطلاع‌رسانی را افزایش دادیم. مسیر قاچاق انسان و مواد مخدر نیز یکسان است و گروه‌های تروریستی از این راه کسب درآمد می‌کنند.

بر اساس این گزارش،‌ سویلو با بیان این که هم اکنون سه میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۸۴ سوری و در مجموع ۵.۷ میلیون مهاجر در ترکیه زندگی می‌کنند، افزود: پناهجویان برای مسائل مادی و نجات جان خود به کشور ما می‌آیند. ۶۱.۶۹ درصد کودکان سوری در ترکیه تحصیل می‌کنند که ۹۶.۳ درصد آنها دانش‌آموز ابتدایی هستند.

وی اضافه کرد: ۷۲ هزار تبعه افغانستان در ۷ ماه نخست امسال در ترکیه دستگیر و حدود ۲۹ هزار آنها به کشورشان بازگردانده شدند.

وزیر کشور ترکیه افزود: برخی می‌گویند اجازه دهید از خاک ترکیه به اروپا بروند. اگر این کار را بکنیم، سیاست مهاجرتی ترکیه غیرقابل کنترل و کشورمان به مرکز ترانزیت مهاجران تبدیل خواهد شد.