دستبرد دولت در بودجه توسعه‌ای کشور، تحت عنوان «روند صلح»!

  • انتشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 67865

در حالی که زیرساخت‌های افغانستان هنوز به بازسازی نیاز دارد، حکومت در بودجه شش ماهه خود ۷۰۰ میلیون دلار از بودجه ۱۵۰ طرح توسعه‌ای کشور را برای وزارت تازه تاسیس صلح که هنوز با عدم مشروعیت روبه روست، اختصاص داده است.

دولت هفته گذشته بودجه شش ماهه خود را برای تصویب به پارلمان ارائه کرد که به دلیل دستبرد دولت در بودجه توسعه‌ای کشور با اکثریت آرای نمایندگان رد شد.

روزنامه «مسیر» به نقل از اعضای پارلمان نوشت: دولت افغانستان در اقدامی غیرقانونی ۷۰۰ میلیون دلار را که برای ۱۵۰ پروژه توسعه‌ای اختصاص یافته بود را برداشته و برای وزارت دولت در امور صلح در نظر گرفته است.

این در حالی است که وزارت دولت در امور صلح خارج از تشکیلات دولت افغانستان و بر اساس فرمان رئیس جمهوری و بدون هماهنگی با پارلمان این کشور به صورت فراقانونی ایجاد شده است.

این وزارت‌خانه فاقد تشکیلات بوده و بیشتر به یک نمایندگی یا یک اداره با کارمندانی محدود شبیه می‌باشد اما با این حال اختصاص ۷۰۰ میلیون دلار برای شش ماه برای این وزارت از سوی کارشناسان پرسش برانگیز دانسته شده است.

هنوز مشخص نیست که وزارت دولت در امور صلح افغانستان در ظرف ۶ ماه ۷۰۰ میلیون دلار را یا به عبارت دیگر روزانه بیش از سه میلیون دلار را چگونه می‌خواهد تحت عنوان «روند صلح» به مصرف برساند.

گفتنی است پارلمان پیش از این هشدار داده بود که وزارت های تازه تاسیس شده از سوی اشرف غنی غیر قانونی بوده و به رسمیت نمی‌شناسد و بودجه‌ای نیز برای آنها اختصاص نخواهد داد.