در سال جاری ۱۰۰ هزار نفر در افغانستان آواره شده اند

  • انتشار: ۳ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 42777

طالبان حملات خود را در سراسر افغانستان افزایش داده‌اند و گروه تروریستی داعش نیز دست به حملات مرگباری می‌زند. به گفته دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد، این باعث شده‌است که ۱۰۸ هزار افغان از ابتدای سال جاری از جنگ در داخل کشورشان فرار کنند.

در گزارش تازه این سازمان آمده‌است که تنها در یک هفته گذشته ۲۰ هزار افغان بی خانه و کاشانه شده‌اند؛ دلیلش هم جنگ افراط گرایان با نیروهای دولتی در ولایت‌های بغلان، غزنی و فراه بوده‌است.

تنها ۱۰ هزار انسان در جنگ بر سر مرکز ولایت فراه، از شهر فراه و ولسوالی‌ها فرار کرده و آواره شده‌اند. طالبان هفته گذشته توانستند وارد این شهر شده و با نیروهای امنیتی به درگیری بپردازند. این اولین باری بود که پس از سقوط مرکز ولایت کندز در شمال افغانستان در پاییز سال ۲۰۱۵، آنان موفق به دسترسی به مرکز یک ولایت شدند.

اسلامگرایان افراطی پس از پایان مأموریت جنگی ناتو در ختم سال ۲۰۱۴ در افغانستان، دست به حملات خشونتبارتری می‌زنند. بنابر آمار نظامیان، طالبان ۱۴ درصد از خاک افغانستان را کنترول می‌کنند و بر سر ۳۰ درصد دیگر جنگ جریان دارد.

سال گذشته براساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد ۴۵۰ هزار افغان در داخل کشورشان بیجا و آواره شده بودند. این تنها شمار آوارگانی است که ثبت نام شده بودند. در سال ۲۰۱۶ شمار این افراد به ۶۶۰ هزار تن می‌رسید.

تشخیص اینکه آیا همه انسان‌هایی که در دو سال گذشته آواره شده بودند، هنوز هم بی خانمان هستند یا خیر، به گفته سازمان ملل امکان ندارد؛ چراکه به دلیل جنگ و ناامنی دسترسی به بسیاری ولایت‌ها وجود ندارد.