در دیدار معاون دوم رئیس جمهور با دبیرکل سازمان ملل متحد وضعیت جاری افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت

  • انتشار: ۳ میزان ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 15858

در دیدار معاون دوم رئیس جمهور با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، در مورد وضعیت افغانستان و اصلاحات انتخاباتی بحث و گفتگو شد، بان کی مون از وضعیت تعداد زیاد از اطفالی که با سوء تغذیه روبرو هست و همچنان وضعیت بد بیجا شدگان ابراز نگرانی کرد.

عصر روز گذشته (جمعه) سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در مقر سازمان ملل متحد دیدار و در مورد مسایل مختلف با وی گفتگو کرد.

معاون رییس جمهور در این دیدار سرمنشی ملل متحد را دوست بزرگ مردم و دولت افغانستان خواند و از یک دهه رهبری خردمندانه و تلاش های بی وقفه وی در راستای حل و فصل قضایای بین المللی از جمله افغانستان قدردانی کرد.

وی با اشاره به کنفرانس بروکسل که در آینده نزدیک برگزار می شود از آمادگی های حکومت وحدت ملی سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که حکومت افغانستان و نمایندگان جامعه جهانی بتوانند با استفاده از نشست بروکسل چوکات روشن و موثری از تعهدات متقابل ارائه کنند.

هم چنین معاون رئیس جمهور بر اهمیت تامین صلح و امنیت در افغانستان تاکید کرد و امضای موافقتنامه صلح با حزب اسلامی را گام مثبتی در راستای تامین صلح و امنیت برشمرده و ابراز امیدواری کرد که روند تامین صلح در کشور با شیوه ای که منافع ملی افغانستان را تامین کند قوی تر از گذشته پیش برده شود.

وی بر اهمیت تقویت فعالیت گروه هماهنگی چهار جانبه با اشتراک نمایندگان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا تاکید کرده و دلیل اصلی عدم دستیابی به نتیجه مناسب از این پروسه را عدم صداقت و توجه جدی پاکستان در قبال تعهداتش دانست.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اهمیت اصلاحات برای حکومت وحدت ملی به موضوع اصلاحات انتخاباتی اشاره کرد و توشیح قانون جدید انتخابات را اولین گام مهم در این راستا برشمرد.

در این دیدار هم چنین بان کی من دبیرکل سازمان ملل متحد از حضور هیات افغانی به ریاست استاد سرور دانش در هفتادویکمین اجلاس ملل متحد استقبال کرد و هفتادمین سالگرد عضویت افغانستان در سازمان ملل متحد را به حضور وی و مردم افغانستان تبریک گفت.

وی بر اهمیت کنفرانس بروکسل تاکید کرده و وعده سپرد که در این کنفرانس حتما اشتراک و در راستای جلب حمایت بیشتر از دولت افغانستان تلاش خواهد کرد.

بان کی مون نگرانی عمیق سازمان ملل متحد را در قبال یک میلیون طفل زیر پنج سال افغانستان که با سوء تغذی مواجه هستند و در ارتباط با افزایش تعداد بیجا شدگان داخلی ابراز داشته و از حکومت افغانستان خواستار اقدامات مناسب در قبال این مشکلات گردید.

وی با توجه به اهمیت کنفرانس بروکسل ابراز امیدواری کرد که حکومت وحدت ملی بتواند برنامه های قوی اصلاحات را برای جامعه جهانی به عنوان یک گام بلند ارائه کند.