دریافت حقوق ۲۵۰هزار دالری مشاور اشرف غنی، از یک نهاد آمریکایی

  • انتشار: ۲۲ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 70050

برخی اسناد نشان می‌دهند که «همایون قیومی»، سرپرست کنونی وزارت مالیه و مشاور بلندپایه رییس‌جمهور غنی، در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی سالانه تا بیش از ۲۵۰هزار دالر از یک نهاد غیردولتی در امریکا حقوق دریافت کرده‌است.

بربنیاد این سندها، آقای قیومی در سال ۲۰۱۶میلادی همزمان با این‌که مشاور ارشد رییس‌جمهور غنی بوده‌است، ۱۰۵هزار دالر از «انستیتوت موثریت دولت‌ها» حقوق دریافت کرده‌است.

در بخش دیگری از این سندها، دیده می‌شود که قیومی در سال ۲۰۱۷میلادی، با دریافت ۲۵۵هزاردالر حقوق از این انیستیتوت، در صدر فهرست مشاوران این نهاد قرار گرفته‌است.

جالب این است که این انستیتیوت در سال ۲۰۱۳میلادی، از سوی اشرف غنی، پیش از آن‌که رییس‌جمهور شود، ایجاد شده‌است.

به نوشته طلوع نیوز؛ سندها نشان می‌دهند که «انستیتوت موثریت دولت‌ها» در سال‌های اخیر چندین پروژه با حکومت افغانستان به ویژه با وزارت مالیه داشته‌است و از این ره‌گذر عواید این انستیتوت به‌گونۀ چشم‌گیری افزایش یافته‌اند.

فهرست درآمدهای این انستیتوت نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۶ به بعد درآمدهای این انستیتوت بهگونۀ تدریجی هرسال تا سه برابر افزایش یافته‌اند.

دیده‌بان شفافیت افغانستان می‌گوید که این نهاد نیز دربارۀ این انستیتوت و نحوۀ کارکرد آن در وزارت مالیۀ افغانستان پرسش‌هایی دارد که پاسخ نیافته‌اند.

ناصر تیموری، پژوهشگر این دیده‎بان گفت: «پرسش‌ها ما در مورد انستیتوت موثریت دولت‌ها، پاسخ نیافته و شفافیت لازم در مورد نحوۀ کارکرد این انستیتوت در وزارت مالیه و در حکومت افغانستان وجود ندارد.»

شبیر بشیری، کارشناس امور اقتصادی نیز گفت: «حکومت وحدت ملی، به ویژه شاخۀ ارگ، نه تنها در راستای مدیریت همچون فساد سیستماتیک و تضاد منافع اراده‌ای نداشته‌است، بلکه خود باعث بروز همچو نکاتی که در آن تضاد منافع و فساد محسوس بوده، شده‌است.»

در همین حال، شماری از نماینده‌گان مجلس نیز دریافت حقوق از یک نهاد خارجی از سوی قیومی را که همزمان مشاور رییس‌جمهور افغانستان بوده‌است، خلاف قانون می‌دانند.