درگیری‌های شدید معترضان در لبنان/ ۵۲۰ مجروح از دو روز پیش تاکنون

  • انتشار: ۳۰ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 74863

راهپیمایی معترضان لبنانی در پایتخت این کشور برای دومین روز متوالی به خشونت گرایید و دست کم ۱۴۵ زخمی بر جای گذاشت.

نیروهای امنیتی لبنان شامگاه یکشنبه (۲۹ جدی) با خودروهای آب‌پاش، شلیک گاز اشک‌آور و نیز گلوله‌های پلاستیکی تلاش کردند راهپیمایان را در نقاط مرکزی بیروت پراکنده سازند. معترضان در این راهپیمایی به طرف مأموران سنگ و اشیا دیگر پرتاب کردند.

روز یکشنبه صدها تن از معترضان لبنانی برای دومین روز متوالی در ابتدای خیابان منتهی به پارلمان در مرکز بیروت تجمع کردند. درگیری‌های شدید میان معترضان و پولیس هنگامی آغاز شد که گروهی از راهپیمایان با پرتاب سنگ و فریاد «انقلاب، انقلاب» تلاش کردند تا به ساختمان پارلمان راه یابند اما با مقاومت مأموران روبرو شدند.

به گزارش صلیب سرخ لبنان، از ۱۴۵ مجروح این درگیری ۴۵ نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند. دو خبرنگار نیز در میان مجروحان هستند.

راهپیمایان در نهایت به دلیل دود غلیظ ناشی از شلیک گاز‌ اشک‌آور و نیز باران شدیدی که پس از آن آغاز شد، محل تجمع را ترک کردند و تنها گروه‌های اندکی تا ساعاتی پس از آن در چند خیابان باقی ماندند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از آغاز مجدد راهپیمایی در بیروت از دو روز پیش تا کنون شمار کلی مجروحان به بیش از ۵۲۰ نفر رسیده است. در راهپیمایی ضد دولتی روز شنبه در این شهر نیز دست کم ۳۷۷ نفر مجروح شده بودند.

این میزان خشونت از آغاز تظاهرات اعتراضی علیه فساد اداری و مالی دولت در لبنان یعنی از روز ۱۷ اکتبر سال میلادی گذشته تاکنون بی‌پیشینه بوده است. راهپیمایی در لبنان که تا پیش از این به صورت مسالمت‌آمیز برگزار می‌شد، اما از روز شنبه با حمله به مأموران با سنگ و نیز شکستن شیشه بانک‌ها به عنوان نماد گرانی و فساد اقتصادی، رنگ خشونت به خود گرفت.