درآمد عجیب سران طالبان از واگذاری شکارگاه به شیوخ قطری

  • انتشار: ۱۶ قوس ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 134765

ایسنا نوشت: شماری از اعضای کابینه و چهره‌های بانفوذ طالبان که بر مسندهای مهم دولتی تکیه زده‌اند، از توزیع زمین‌ و مهیا کردن شکارگاه برای بازرگانان و شیخ‌های قطری، پول هنگفتی به جیب می‌زنند. ملا خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان، ملا نورالله نوری، وزیر سرحدات و قبایل طالبان، مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، و مولوی محمد نعیم وردک، سرپرست سفارت افغانستان در قطر، ازجمله این افرادند که در ۱۶ ماه سلطه طالبان بر افغانستان، با واگذار کردن زمین‌ها و دشت‌هایی در ولایات نیمروز، فراه، قندهار و هلمند به بازرگانان قطری، مبالغ هنگفتی دریافت کرده‌اند.

یک منبع آگاه، با شرط محفوظ ماندن نامش، به ایندیپندنت گفت، بازرگانان و شیخ‌های قطری مناطق مشخصی را به‌عنوان شکارگاه انتخاب می‌کنند و با پرداخت مبلغی به یکی از مقام‌های طالبان، منطقه مورد نظر خود را برای طولانی‌مدت تصاحب می‌کنند.

این منبع گفت، هر یک از ولسوالی هایی که در آن امکان شکار نوعی پرنده کمیاب به‌نام میش‌مرغ یا هوبره وجود دارد، به یکی از بازرگانان و مقام‌های قطری اختصاص یافته است.

براساس اطلاعات این منبع، ولایت نیمروز به شیخ عبدالله بن‌محمد آل‌ثانی، ولسوالی خانشین در هلمند به شیخ احمد ابن عبدالله دوم، ولایت فراه به شیخ علی بن عبدالله دوم، ولایت هلمند به خالد بن شاهین الغنائم، ولسوالی غوریان در هرات به خلیفه حمد العطیه، ولسوالی کهسان در هرات به شیخ عبدالعزیز بن‌جاسم آل‌ثانی و شیندند هرات به شیخ خالد بن خلیفه دوم واگذار شده است.

به گفته او، این افراد که از مقام‌ها و بازرگانان قطرند، این مناطق را به هدف شکار انتخاب کرده‌اند و در فصل شکار که معمولا میان ماه‌های ژانویه و فوریه است، با ده‌ها خدمه و محافظ و بدون اخذ ویزا، وارد افغانستان می‌شوند.

در روزهای اخیر، ملا خیراالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان، و حاجی محمد یوسف وفا، والی طالبان برای قندهار، از کمپ‌هایی که در محلات مربوط به بازرگانان و مقام‌های قطری در استان‌های فراه، هلمند، قندهار، نیمروز و هرات ایجاد شده‌اند، بازدید کردند.

این منبع خبری اضافه کرد که خدمه‌ و محافظان بازرگانان قطری، از چند روز قبل وارد شکارگاه‌ها در هلمند، قندهار، نیمروز و فراه شده‌اند و برای پذیرایی از مالکان این شکارگاه‌ها آماده می‌شوند. بیشتر خدمه‌ بازرگانان و شیخ‌های قطری که برای پذیرایی از آنان وارد افغانستان شده‌اند، شهروندان پاکستان‌اند.

ویدیوها و عکس‌های منتشرشده ازسوی چند تن از اعضای طالبان در توییتر نیز حضور حاجی محمد یوسف وفا، والی طالبان در قندهار را هنگام بازدید از کمپ‌های پذیرایی از بازرگانان قطری نشان می‌دهد.

در یکی از ویدیوها، مردی که به نمایندگی از یکی از شیخ‌های قطری به قندهار سفر کرده است، پاکت سربسته‌ای را به حاجی محمد یوسف وفا تحویل می‌دهد.

فردی که با ایندیپندنت گفت‌وگو کرده است، اشاره کرد که هریک از بازرگانان و شیخ‌های قطری که منطقه‌ای را در ولایات جنوب افغانستان به شکارگاه اختصاص داده‌اند، در هربار سفرشان به افغانستان، به مقام‌های طالبان تا ۵۰۰ هزار دالر آمریکایی هدیه می‌دهند. این منبع اضافه کرد که همین روش در زمان حاکمیت دولت جمهوریت در افغانستان نیز جریان داشت، اما تفاوت در این بود که مقام‌های دولت جمهوریت، چند برابر طالبان پول می‌گرفتند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟