دارایی های گلبدین حکمتیار در ترکیه آزاد شد

  • انتشار: ۱۱ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 21496

بعد از این‌که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی از فهرست تحریم‌های سازمان ملل خارج شد ترکیه نیز از آزادی دارایی‌های او خبر داده است.

رسانه های ترکیه گزارش دادند؛ به دنبال رفع تحریم‌ها علیه گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی اینک ترکیه نیز از آزادی دارایی‌های وی را آزاد کرده است.

به نوشته روزنامه «حریت» این تصمیم روز یکشنبه در روزنامه رسمی این کشور منتشر شد.

بر اساس این گزارش، سازمان ملل متحد روز چهارم فبروری سال 2017 رفع تحریم‌ها علیه حکمتیار، یکی از شخصیت‌های معروف در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان در دهه نود میلادی را اعلام کرد.

حزب حکمتیار در سال 1977 آغاز بکار کرد و از سوی آمریکا نیز در سال 2003 سازمان تروریستی جهانی شناخته شد.

حکمتیار در اواخر دهه نود و بعد از قدرت گرفتن طالبان در کشور  به حاشیه رانده شد. البته در دهه گذشته این گروه قدرت از دست رفته را دوباره بدست آورده است.

این حزب در سال 2010 مسئولیت چندین حمله در افغانستان از جمله حمله به تیمی از کارگران امدادی را در ولایت بدخشان برعهده گرفت.

حزب حکمتیار همچنین در سال 2013 با انفجار موتر بمب‌گذاری شده چند موتر نظامی آمریکا را هدف قرار داد. حکمتیار در دوره کوتاهی خلال سال‌های 1993 و 1996 نخست وزیر افغاستان بود.

این منبع خبری اشاره‌ای به دارایی‌های او و میزان آن‌ها نکرده است.

این در حالیست که آقای حکمتیار در روزهای گذشته در انظار عمومی ظاهر گشته است. سرور دانش معاون رئیس جمهور روز گذشته برای دعوت از وی به ولایت جنوبی ننگرهار رفته بود.