دادگاهی در آمریکا بن سلمان را احضار کرد

  • انتشار: ۱۰ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 96452

به دنبال شکایت مشاور امنیت ملی سابق عربستان از ولیعهد سعودی، دادگاهی در آمریکا برای او احضاریه انترنتی ارسال کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یک دادگاه آمریکایی در پی بررسی شکایت «سعد الجبری» مشاور امنیتی پیشین «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی مبنی بر تلاش بن سلمان برای ترور او، برای، ولیعهد سعودی و چند تن دیگر از مشاوران از طریق پیام‌رسان «واتساپ» احضاریه ارسال کرد.

شبکه خبری «سی. ان. ان» گزارش داد که دادگاه یادشده در پیام رسان واتساپ احضاریه‌ای برای بن سلمان ارسال کرده و او نیز بیست دقیقه پس از ارسال پیام آن را رویت کرده است.

در این گزارش همچنین آمده است که دادگاه آمریکایی یادشده ۹ نفر دیگر از جمله «بدر العساکر» رئیس دفتر، ولیعهد سعودی، «سعود القحطانی» مشاور او و «احمد عسیری» معاون رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی و موسسه خیریه مسک را که متهم به تلاش برای قتل سعد الجبری هستند، احضار کرده است.

این نخستین مرتبه‌ای است که مسئول عالی رتبه سعودی علیه ولیعهد این کشور شکایت کرده است. این دادخواست علاوه بر محمد بن سلمان شامل ۱۲ نفر که نام آن‌ها را ذکر کرده است و ۱۱ نفر که هویتشان مشخص نیست و در تلاش برای قتل خارج از چارچوب دستگاه قضایی بوده‌اند به موجب قانون حمایت از قربانیان شکنجه است.

سعد الجبری، مشاور امنیتی پیشین بن سلمان در ماه میلادی اوت با حضور در یک دادگاه آمریکایی در شهر واشنگتن از، ولیعهد سعودی به اتهام تلاش برای ترور او شکایت کرد. در دادخواست الجبری آمده بود که، ولیعهد سعودی در سال ۲۰۱۸، تیم تروری را برای کشتن وی و تکه‌تکه کردنش به آمریکا و سپس کانادا اعزام کرده است.

سعد الجبری معاون «محمد بن نایف» پیش از کودتای بن سلمان در ژوئن ۲۰۱۷ بود و پست مشاور امنیت ملی وی در وزارت کشور سعودی را بر عهده داشت و گفته می‌شود که اسناد بسیار مهمی در دست دارد . او عربستان را ترک کرده است و هم اکنون در تورنتو کانادا زندگی می‌کند.

مسئولان عربستانی در سال ۲۰۱۷ قصد داشتند که سعد الجبری را در کنار سایر شاهزاده‌هایی که به بهانه مبارزه با فساد بازداشت کردند، به اتهام فساد مالی ۱۱ میلیارد دالری دستگیر و اموالی وی را باز پس گیرند.