خلیلزاد: حضور ظواهری در کابل باعث بی‌اعتمادی میان امریکا و طالبان شد

  • انتشار: ۲۴ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 1
  • شناسه مطلب: 132312

زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید حضور ظواهری در کابل باعث به وجود آمدن بی‌اعتمادی میان طالبان و امریکا شد و در صورت عدم ارائه توضیحی قانع‌کننده از سوی این گروه، ممکن است مانع تحقق مطالبات‌ طالبان از جمله برقراری روابط با واشنگتن شود.
خلیلزاد در مصاحبه‌ با صدای امریکا به مناسبت اولین سالگرد تسلط یافتن مجدد طالبان بر افغانستان گفت طی ١٨ سال امریکا با طالبان در جنگ بود و واشنگتن می‌گفت یگانه راه پایان خشونت در افغانستان، به رسمیت شناختن دولت قانونی از سوی طالبان است. به گفته خلیلزاد، دلایلی همچون تغییر اوضاع بین‌المللی و هزینه بالای جنگ به‌تدریج امریکا
را به این نتیجه رساند که باید با طالبان وارد مذاکره شود و پس از آن طالبان و دولت افغانستان وارد مذاکره شدند.
وی افزود، هم ترامپ و هم بایدن به این نتیجه رسیده بودند که چنانچه خروج نیروهای امریکا از افغانستان را به زمان حاصل شدن توافق صلح میان گروه‌های افغان موکول کنند، ممکن است این توافق حاصل نشود و سبب ماندگاری نیروهای امریکا در افغانستان شود که این با رویکرد هر دو رئیس جمهوری مبنی بر لزوم خروج از افغانستان در تناقض بود.
زلمای خلیلزاد در بخش دیگری از مصاحبه گفت طالبان طبق تعهدی که داده بود، به مدت ١٨ ماه به نیروهای امریکایی هیچ حمله‌ای نکرد درحالیکه امریکا به نیروهای دولت افغانستان در حمله به طالبان کمک کرد.
نماینده پیشین امریکا برای صلح افغانستان در پاسخ به این پرسش که چقدر گزینه نظامی برای تحت فشار گذاشتن طالبان می تواند مطرح باشد، گفت که در حال حاضر به نظر نمی‌رسد گزینه نظامی به صورت گسترده، مثل اشغال افغانستان مطرح باشد، اما عملیات نظامی برای مبارزه با تروریسم و دفاع از منافع امریکا مطرح است.

منابع محلی: طالبان مردانی که در تظاهرات هرات شرکت کرده بودند را بازداشت کردند

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟