خطرناکترین کشور جهان در سلطه طالبان

  • انتشار: ۲۹ ثور ۱۴۰۱
  • سرویس: دیدگاهگوناگون
  • شناسه مطلب: 130568
افغانستان

در گذشته عده‌ای که تحلیل ضعیفی از اوضاع افغانستان داشتند،‌ تصور می‌کردند که اگر طالبان بر سراسر افغانستان مسلط شوند، صلح و امنیت به این کشور باز خواهد گشت اما غافل از این که طالبان خود عامل اصلی ناامنی‌های افغانستان بوده و هستند.

معلومات و داده‌های جمع‌آوری شده توسط سازمان‌ها و نهادهای مستقل بین‌المللی نشان می‌دهد که با وجود تسلط طالبان بر افغانستان، این کشور در حال حاضر خطرناک‌ترین و ناامن‌ترین کشور جهان است.

سازمان جهانی «اس.او.اس» یا «International SOS» در گزارش سالانه خود که از طریق وب‌سایت‌های «Travel Risk Map» و «lastsecond» منتشر شده، لیستی از خطرناکترین و امن‌ترین کشورهای جهان برای سفر را ارائه کرده است. این لیست یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهان بوده و امسال سیزدهمین سالی است که منتشر می‌شود. هدف از تحقیق درباره خطرناک‌ترین و امن‌ترین کشورها جهان، معرفی و ایجاد فضای امن کاری برای شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی است.

با تکیه بر اطلاعات سازمان اس.او.اس، شرکت‌ها راحت‌تر می‌توانند نسبت به گسترش تجارت خود در مقیاس بین‌‌المللی تصمیم بگیرند و گردشگران از ریسک سفر به سایر کشورها مطلع شوند. در این راستا، لیست و نقشه‌ای از کشورهای مختلف و میزان خطری که افراد هنگام سفر یا زندگی با آن مواجه می‌شوند، ارائه می‌شود.

قسمت خطرناک‌ترین کشورها در این لیست به دو گروه بر اساس میزان «خطرمفرط» و «خطرزیاد» رده‌بندی شده است. افغانستان در این لیست نه تنها در ردیف کشورهایی با خطرمفرط یا شدید قرار دارد بلکه در صدر آن نیز واقع شده است.

پوتین: ناتو ابزار اجرای سیاستهای آمریکا است

به عبارت دیگر، افغانستان در حال حاضر اولین کشور خطرناک و ناامن جهان است. پس از افغانستان، آفریقای مرکزی، عراق، لیبی، مالی، سومالی، سودان جنوبی، سوریه و یمن به عنوان خطرناک‌ترین کشورهای جهان قرار دارند. در گروه دوم یعنی کشورهایی با خطرزیاد، اوکراین و کنگو واقع شده‌اند. گفتنی است که آندورا کشوری در غرب اروپا و سپس کشورهای اسکاندیناوی در شمال اروپا، امن‌ترین کشورهای جهان معرفی شده‌اند. جالب است بدانیم که افغانستان در رده‌بندی‌های جهانی مانند فقر و ناامنی اول و یا از نگاه عدم رشد اقتصادی و پاسپورت در آخر قرار دارد.
مرادی چهارشنبه ۱۴۰۱/۲/۲۸

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟