خبرگزاری فرانسه: داعش با حملات گسترده در کابل، نگرانی بزرگی را ایجاد کرده است

  • انتشار: ۲۰ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 35418

مایکل کوگلمن کارشناس مرکز ویلسون در واشنگتن به خبرگزاری فرانسه گفته است که تروریست های داعش در افغانستان، گروهی ساده نیستند، بلکه حملات بزرگی را با تلفات بیشمار در پایتخت افغانستان (کابل) به راه انداخته اند و این بسیار نگران کننده است.

افغان‌های طبقه متوسط که شبه‌نظامی شدند، به توسعه گروه داعش از پایگاه آن در مناطق ناآرام شرق افغانستان به سمت کابل یاری رساندند و موجب شدند که این پایتخت به یکی از مرگبارترین نقاط این کشور تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ داعش در ۱۸ ماه گذشته مسوولیت حدود ۲۰ حمله در سراسر افغانستان را بر عهده گرفته است و شبکه‌هایی متشکل از دانشجویان، اساتید و مغازه‌داران از دست نیروهای امنیتی افغان و آمریکایی می‌گریزند تا کشتارهایی در این شهر حفاظت‌شده به راه بیندازند.

این تحولی هشداردهنده نه تنها برای غیرنظامیان جنگ‌زده کابل و نیروهای امنیتی محاصره‌شده است که برای عقب راندن شبه‌نظامیان طالبان تقلا می‌کنند، بلکه هشداری برای عملیات مبارزه با تروریسم آمریکا در افغانستان است.

مایکل کوگلمن، تحلیلگر مرکز ویلسون در واشنگتن می‌گوید: اینها فقط یک گروه ساده نیستند که پایگاهی روستایی در شرق افغانستان داشته باشند، بلکه آنها حملاتی سطح بالا با تلفات بیشمار در پایتخت افغانستان اجرا می‌کنند و من گمان می‌کنم این مساله‌ای نگران‌کننده است.

داعش-خراسان، از شاخه‌های خاورمیانه‌ای این گروه در افغانستان و پاکستان است که سال ۲۰۱۴ در این منطقه ظهور کرد و عمدتا از شبه‌نظامیان ناراضی طالبان و سایر گروه‌های شبه‌نظامی رد افغانستان، پاکستان و آسیای میانه تشکیل شده است.

آنها مسوولیت اولین حمله خودشان در کابل را تابستان ۲۰۱۶ بر عهده گرفتند. این گروه از آن به بعد توانست با توسعه شبکه‌اش در پایتخت به نیروهای امنیتی و شیعیان مکررا حمله کند. به گفته تحلیلگران، آنها کمبود جذب نیرو ندارند.

برهان عثمان، تحلیلگر ارشد گروه بحران بین‌المللی هم می‌گوید: ما درباره نسلی صحبت می‌کنیم که در معرض انواع خشونت‌ها و افراطگرایی خشونت‌آمیز قرار گرفته است. اعضا و حامیان شبکه‌های داعشی در کابل آزادانه به همراه اعضای خانواده‌اشان زندگی می‌کنند و به مکتب می‌روند یا کار می‌کنند.

این شبه‌نظامیان دیدارهای شبانه‌ای برای طراحی حملات در این شهر برگزار می‌کنند و به حدی با شهر آشنایی دارند که می‌توانند خودشان را با تدابیر امنیتی وفق دهند. یک دیپلمات غربی به خبرگزاری فرانسه گفت: این یک ساختار انطباق‌پذیر است که به تدابیر مقابله با آن واکنش نشان می‌دهد. از ماه مه تا دسامبر ما شاهد انواع حملات بودیم.

پیشتر یک منبع امنیتی افغان گفته بود که ۲۰ شبکه داعش-خراسان یا بیشتر در این شهر فعال هستند. برهان عثمان، تحلیلگر ارشد گروه بحران بین‌المللی می‌گوید برآورد کردن تعداد این شبه‌نظامیان در کابل دشوار است اما با توجه به تلاش‌های این گروه برای جذب نیرو در رسانه‌های اجتماعی و نیز دانشگاه‌ها، مدارس و مساجد، رده‌های آن در حال پر شدن است. شما نمی‌توانید بگویید همگی آنها فقیر هستند چرا که شماری از آنها از طبقه متوسط کابل هستند. برخی از آنها تحصیلات دانشگاهی دارند و برخی دانش‌آموز لیسه هستند. اکثر آنها تحصیلات مدرسه های دینی هم دارند.

تحلیلگران معتقدند استراتژی شکست داعش شکست خورده است و هیمن امر باعث می‌شود شبه‌نظامیان بیشتری به سمت کابل بیایند. مقاومت این گروه مایه نگرانی است چرا که ممکن است افغانستان به پایگاه بعدی داعش برای شبه‌نظامیانی تبدیل شود که از عراق و سوریه می‌گریزند. با این حال، ماهیت دقیق ارتباط میان داعش در افغانستان و خاورمیانه هنوز مشخص نیست.

این گزارش در حالی مطرح می شود که به تازگی جنگجویان گروه تروریستی داعش در ولایت غزنی با نشر اعلامیه ای گفتند که کسانی که با طالبان همکاری کنند، سربریده می شوند.

صاحب‌خان الهام، ولسوال قره باغ غزنی گفته است، که داعش به مردم این ولسوالی هشدار داده است، کسانی را که با طالبان همکاری کنند، سر می‌برند.

او افزود “در این نامه از مردم خواسته شده است که فرزندان شان را از صفوف طالبان بیرون کرده و بفرستند که شامل گروه داعش شوند”.

این هشدار در حالی مطرح می شود که نیروهای امنیتی در روزهای گذشته عملیات وسیعی را علیه طالبان در شرق و شمال کشور راه اندازی کرده است.

گروه تروریستی داعش در کمتر یک ماه اخیر حملات خونینی در کابل به راه انداخته است، حمله بر مرکز فرهنگی تبیان که باعث جان باختن حدود 52 شد یکی از خونین ترین این حملات بود.