حمیده وردک: داعش 100 زن را در ننگرهار به بردگی جنسی گرفته است

  • انتشار: ۱ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 18374

رئیس نهاد “عدالت برای همه” امروز (یکشنبه) اعلام کرد که گروه تروریستی داعش در دو سال گذشته یکصد زن را در ولسوالی های مختلف ولایت ننگرهار به بردگی جنسی گرفت.

حمیده وردک امروز یکشنبه در نشستی رسانه ای در کابل گفت که این زنان در ولسوالی های کوت، هسکه مینه و اچین دستگیر و به بردگی جنسی گرفته شده اند.

وردک تصریح کرد: بیشتر زنان در ولسوالی اچین که پایگاه اصلی داعش است به بردگی گرفته شده اند.

وی از افزایش خشونت علیه زنان انتقاد کرد و گفت: براساس گزارش های رسیده امسال 35 مورد خشونت علیه زنان در هرات به ثبت رسیده است.

وردک افزود: چند روز پیش یک خانم در منطقه باغ بالا در شهر کابل هدف اسید پاشی قرار گرفت و دو زن دیگر نیز در ننگرهار خودسوزی کردند.

به گفته رئیس نهاد عدالت برای همه، تازیانه زدن یک زن در ارزگان به جرم فرار از منزل، کشته شدن یک دختر در ولایت نورستان به جرم فرار و ازدواج با یک پسر از دیگر حوادثی است که در روزهای گذشته علیه زنان رخ داده است.

خانم وردک با بیان اینکه طالبان چند روز پیش دو زن را در ولسوالی دایمرداد ولایت میدان وردک بازداشت کرده اند، ‌افزود: آنها قصد دارند این زنان را به زور به نکاح افراد خود در آورند.

وردک از دولت افغانستان خواست که برای جلوگیری از ادامه خشونت علیه زنان و افزایش آن دست بکار شده و نگذارند مجرمان که در این قضایا دست دارند مصون مانده و به جنایت و خشونت علیه زنان ادامه دهند.

وی جنگ، ناامنی، بیسوادی و نداشتن آگاهی زنان از حقوق خود را دلیل ادامه و افزایش خشونت ها علیه زنان دانست و گفت: آگاهی دهی و مجازات عاملان خشونت می تواند در جلوگیری از این پدیده موثر واقع شود.