حملات پهپادی ایالات متحده در پاکستان

  • انتشار: ۷ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: دسته بندی نشده
  • شناسه مطلب: 25895

این پهپادها که زیر نظر سازمان اطلاعات ایالات متحده، CIA، کنترل می شوند تبدیل به یکی از پرونده های جنجالی میان دولت پاکستان و ایالات متحده شده اند.

پهپادهای آمریکایی همواره بدون مجوز اسلام آباد به پرواز درآمده اند و به شکل خودسرانه اهدافی را مورد اصابت موشک های مرگبار خود قرار می دهند. این حملات بیشتر در مناطق قبایلی پاکستان درجای که به منطقه پشتونشستان پاکستان معروف است صورت می گیرند. دولت پاکستان همواره نسبت به عملیات های صورت گرفته در خاک پاکستان معترض بوده است و آن را نقض حاکمیت ملی این کشور توسط واشنگتن می داند ولی از سویی واشنگتن با موفق خواندن عملیات نظامی این پهپادها در مقابل با تروریسم سازمان یافته، توقف آنان را رد می کند.

ایالات متحده ادعا می کند که از سال ۲۰۰۴ تاکنون بیش از ۳۵۰ عملیات نظامی توسط این پهپادها صورت گرفته است که بیش از ۳۳۰۰ کشته برجای گذاشته است. یعنی در هر عملیات پهپادی حدود ۹ نفر کشته شده اند. تعداد آمار کشته های غیرنظامی توسط این پهپادها عددی میان ۴۷۲ تا ۸۸۵ است و این یعنی حدود ۱۴ الی ۲۷ درصد کشته ای این پهپادها را غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان تشکیل می دهند.

با این وجود، نشریه آمریکایی آتلانتیک در مارس ۲۰۱۶ اعلام کرد که مطابق اسناد موجود ۹۰ درصد کشته های حملات پهپادی ایالات متحده در پاکستان و افغانستان در خلال سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ غیرنظامیان بوده اند. همچنین روزنامه هافینگتون پست در ژانویه ۲۰۱۷ و در گزارشی به قلم ماریانا فانگ، دبیر سیاسی خود در واشینگتن، گزارش داد که حدود ۹۰ درصد کشته های حملات پهپادی ایالات متحده در افغانستان و پاکستان غیرنظامیان هستند.

ناگفته نماند که در این حملات علاوه بر کشته های غیرنظامی بیش از ۱۳۰۰ غیرنظامی نیز دچار آسیب های شدید که اغلب منجر به نقص عضو می شود نیز شده اند که این خود از عمق بیشتر فاجعه حملات پهپادی آمریکایی خبر می دهد.