حمایت پوتین از ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان

  • انتشار: ۵ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 96204

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی در روسیه اظهار داشت: ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان برای امنیت کلی این کشور مفید است.

پوتین به شبکه تلویزیونی «روسیه ۱» گفت: «در ابتدا ما از حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان حمایت کردیم و قبلا به قطعنامه مربوطه شورای امنیت سازمان ملل رای مثبت دادیم؛ من هنوز معتقدم که حضور آمریکا در افغانستان مغایر با منافع خارجی ما نیست.»

وی افزود: اگرچه موضع رسمی ما این است که خروج آمریکا از افغانستان شاید شرایط را برای نوعی آشتی در افغانستان ایجاد کند اما شخصا فکر می‌کنم که این خطرات زیادی ایجاد می‌کند.

ولادیمیر پوتین ادامه داد که پس از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، مسکو باید برای حفظ ثبات هزینه بیشتری کند و ادامه داد که حضور آمریکا به ثبات افغانستان کمک کرده است و خروجش از افغانستان خطراتی را به وجود خواهد آورد.

رئیس جمهور روسیه افزود: «تلاش‌های آمریکا در افغانستان را به تلاش برای مبارزه با تروریسم می‌بینیم؛ آن‌ها بارها اطلاعاتی در رابطه مبارزه با تروریسم را در اختیار ما گذاشته‌اند.»

وی در رابطه همکاری‌های دو کشور در این رابطه نیز گفت: با اطلاعاتی که از آمریکا دریافت کردیم به ما کمک کرد تا از وقوع چندین حمله تروریستی در روسیه جلوگیری کنیم. در مقابل ما نیز تلاش می‌کنیم تا همین کار را انجام دهیم و چنین توافقی با رئیس جمهور فعلی آمریکا داریم که اگر چنین اطلاعاتی داشتیم آن را به اشتراک خواهیم گذاشت و به یکدیگر کمک خواهیم کرد.

ولادیمیر پوتین در حالی از ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان حمایت کرده که وزارت خارجه روسیه حضور آمریکا و ناتو در افغانستان را عامل بحران کشور و مانع عادی‌سازی شرایط می‌داند.