حمایت عربستان، ترکیه و چین باعث شد تا نام پاکستان در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار نگیرد

  • انتشار: ۶ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 37460

بر خلاف گزارش های نشر شده در مورد قرار دادن نام پاکستان در فهرست کشورهای حامی تروریسم، حمایت کشورهای چین، عربستان و ترکیه سبب شد تا گروه ویژه اقدام مالی از تصمیم خود در این زمینه صرف نظر کند.

آمریکا و انگلیس سعی داشتند نام پاکستان را به کشورهای حامی تروریسم اضافه کنند اما حمایت چین، عربستان و ترکیه سبب شد گروه ویژه اقدام مالی از تصمیم خود در این زمینه صرف نظر کند.

مقامات پاکستانی می گویند که پاکستان متعهد شد اقدامات بیشتری برای جلوگیری از کمک مالی به تروریست‌ها انجام دهد و سه ماه به  این کشور مهلت داده شد تا نشان دهد در مبارزه با تروریسم جدی است. بنابراین نام این کشور در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار نگرفت.

پیش از این گروه ویژه اقدام مالی یا FATF که مقر آن درپاریس است پس از یک هفته رایزنی‌ها سرانجام تصمیم گرفت نام پاکستان را به فهرست کشورهای حامیان مالی تروریسم اضافه کند.

احسن اقبال وزیر داخله پاکستان در این زمینه گفت: عملکرد اسلام‌آباد در زمینه مبارزه با تروریسم از بقیه کشورها بهتر بود اما به شدت از جانب آمریکا تحت فشار هستیم.

به گزارش داون، سرانجام به پاکستان سه ماه مهلت داده شد که نشان دهد در مبارزه با تروریسم جدی است.

از سال 2012 تا سال 2015 نام پاکستان در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار داشت اما بعدها بر اثر اقدامات این کشور در مبارزه با تروریست‌ها نام این کشور از این لیست خاکستری حذف شد.