حمایت حزب جمعیت اسلامی افغانستان از تشکیل «دولت موقت»

  • انتشار: ۱۱ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 100261

«عبدالفتاح احمدزی» سخنگوی حزب جمعیت اسلامی افغانستان با انتشار پیامی ویدئویی گفت که این حزب از هرگونه تلاش برای برقراری صلح پایدار در افغانستان حمایت می‌کند.

وی اظهارداشت که در نتیجه هرگونه مذاکرات صلح معمولاً وضعیت و حکومت تغییر می‌کند تا فرصتی به میان بیاید که طرفین درگیر جنگ در زیر چتر یک نظام جمع شوند و اجماع ملی شکل بگیرد.

احمدزی افزود: وضعیت فعلی از برقراری اجماع ملی عاجز است و حتی تیم مذاکره‌کننده دولت هم به دو دسته تقسیم شده؛ بنابراین جناح‌های سیاسی با وضعیت فعلی موافق نیستند.

سخنگوی حزب جمعیت اسلامی افغانستان با اعلام حمایت از ایجاد دولت موقت گفت: به میان آمدن حکومت موقت به معنی تغییر در نظام نیست؛ تنها رئیس جمهور و افراد کلیدی در حکومت تغییر می‌کنند و بقیه افراد در سمت‌های خود باقی می‌مانند و نظام مانند سابق پیش می‌رود.

وی همچنین تصریح کرد: باید بپذیریم که بدون مردم سالاری و تمکین به اراده و خواست جمعی مردم افغانستان هیچ نسخه دیگری نمی‌تواند این کشور را منسجم بسازد.

پیش از این نیز «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه بطور تلویحی حمایتش را با راه‌حل تشکیل دولت موقت در افغانستان اعلام کرده و «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان نیز برقراری دولت موقت را ضروری دانسته بود.