حمایت‌ توییتر از سیاست‌مداران، جنجال آفرید

  • انتشار: ۵ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 8805

خبرگزاری اطلس ـ یکی از مهم‌ترین قابلیت‌ها و امکانات شبکه‌ی اجتماعی توییتر، آزاد بودن فعالیت هر گروه، حزب و فرد در این شبکه است. توییتر به همه اجازه می‌دهد تا پست ارسال کند و محدودیتی هم برای اظهار نظرهای ثبت شده وجود ندارد. توییتر حتی قانون جالبی هم دارد. این شبکه‌ی اجتماعی اجازه‌ی ویرایش پست‌های انتشار یافته را نمی‌دهد. یعنی اگر شخصی پستی در توییتر ارسال کرده و نسبت به انتشار آن پشیمان شده باشد، تنها دو راه دارد: یا باید پست را پاک کند یا اینکه حرف خود را پس بگیرد و معذرت خواهی کند.

خیلی‌ها تا به حال درباره‌ی این موضوع به توییتر خرده گرفته‌اند. اما توییتر از حرف خود عقب نکشیده و هنوز هم نمی‌گذارد پستی در این سرویس ویرایش شود. در حالی که توییتر به راحتی می‌گذارد گروه‌های تروریستی مثل داعش در این سرویس فعالیت کنند و مسوولیت ترورهای مختلفی را از طریق این سرویس بر عهده بگیرند، این شرکت اخیرا اقدامی خلاف رفتارها و سیاست‌های گذشته‌اش انجام داده است.

3506465_390

اگر پیغامی در توییتر فرستاده شود، دیگر راه بازگشتی نیست. حتی اگر این پست پاک شود، افراد بسیاری مطمئنا از آن تصویر گرفته‌اند. گرفتن اسکرین‌شات‌ها از سوی کاربران به کنار، سایت‌های بسیاری هستند که توییت‌های افراد مختلف خصوصا چهره‌های مشهور را آرشیو می‌کنند. این سایت‌ها برنامه‌هایی اتوماتیک برای آرشیو توییت افراد دارند؛ یعنی حتی اگر ثانیه‌ای هم از ارسال توییت گذشته باشد، ممکن است در چنین سایت‌هایی درج شود.

شرکت توییتر اخیرا دسترسی یکی از این سایت‌ها را به وب‌سایت‌اش بسته است. وب‌سایت Politwoops توییت‌های سیاست‌مداران را آرشیو می‌کند، در نتیجه تمام توییت‌های پاک شده و حرف‌های آن‌ها در این وب‌سایت وجود دارد. توییتر در پاسخ به این حرکت خود گفته است: “در قوانین ما آمده است که چنین وب‌سایت‌هایی باید توییت‌ها را پس از پاک شدن از آرشیو خودشان پاک کنند. این سایت‌ها هم به‌جای اینکه قوانین را رعایت کنند، توییت‌های پاک شده را آرشیو می‌کردند و با جلوه‌ی بالایی نمایش می‌دادند.”

3506467_556

در ادامه‌ی پاسخ این سرویس آمده است:‌ “ما این وب‌سایت‌ها را ابتدا از این موضوع آگاه کرده‌ایم و در صورتی که همکاری نکرده باشند، دسترسی آن‌ها به سرویس‌های‌مان را بسته‌ایم.” موسسان وب‌سایت Politwoops گفته‌اند که توییت‌های پاک شده بخشی از تاریخ سیاست هستند و نباید آن‌ها را از آرشیوها حذف کرد.