حقیقت تعداد شهروندان افغانستان در ایران

  • انتشار: ۳۰ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 24623

سال‌هاست که موضوع تعداد و ارقام شهروندان و مهاجران افغانستان در ایران، مورد مناقشه است. برخی نهادها این رقم را دو میلیون نفر و بعضی رسانه‌ها که عامدانه قصد دارند مهاجران افغان را در ایران بیشتر نشان دهند، تعداد آنان را تا ۳ میلیون نفر نیز گزارش داده اند. اما حقیقت چیز دیگری است و آن را باید از «مرکز آمار ایران» دریافت کرد.

امروز تحقیقی انجام می‌دادم که گذرم به پایگاه اطلاع رسانی مرکز آمار ایران افتاد. در این مرکز، همه چیز از صفر تا ۱۰۰ موجود است که بخشی از آن به اتباع افغانستان در ایران اختصاص دارد. بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران در سال ۱۳۹۵، از مجموع افراد ساکن در ایران در زمان سرشماری، یک میلیون و ۵۸۳ هزار و ۹۷۹ نفر تابعیت افغانستان را داشته اند.

از این رقم بخش عمده آن یعنی یک میلیون و ۲۴۲ هزار و ۳۳۲ نفر در نقاط شهری و ۳۴۰ هزار و ۹۶۸ نفر در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. تهران حدود یک سوم از شهروندان افغانستان را در خود جای داده است. استان کردستان از این نظر با داشتن فقط ۱۸ نفر از مهاجران افغان، رتبه آخر را به خود اختصاص داده است.

سخن آخر این که در حال حاضر کمتر از یک میلیون و ۶۰۰ هزار شهروند افغانستان در سراسر ایران زندگی می‌کنند که شامل بی مدرک‌ها، دارندگان کارت اقامت، گذرنامه‌داران و… هستند.

درباره صحت و سقم تعداد شهروندان افغانستان در ایران باید گفت که نزدیک به یقین، نتایج مرکز آمار ایران درباره مهاجران واقعی است چون اگر در این آمار خدشه‌ای وجود داشته باشد، همه آمار جمعیت ایران را نیز زیر سوال می‌برد.

محمد مرادی