حقِ مشارکت هزاره ها در رژیم طالبی: خیال تمثیلی.

  • انتشار: ۳۱ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: دیدگاهسیاست
  • شناسه مطلب: 121162
طالبان

طالبان، گویا کابینه ی “همه شمول” خودرا را با اضافه نمودن یک هزاره بعنوان معاون وزارت بهداشت، تکمیل نموده اند.
بنطر من، هرمنبعی از سیاست بازان هزاره که این لابیگری را انجام داده اند، بدترین تحقیر را نسبت به روحِ پژمرده ی سیاست هزاره و روان افسرده ی جامعه ی هزاره انجام داده است.

واقعیت این است که هزاره ها درسقوط افعانستان به کام هیولای رژیم طالب، عنصری بنام “قدرت سیاسی” را از دست نداده اند تا، دریغِ مشارکت سیاسی و افسوس جایگاهِ استراتژیک خودرا درساختارسیاسی بخورند؛ بلکه هزاره ها بزرگترین فرصت استراتژیک را از نطر توسعه ی فرهنگی، دگردیسی اجتماعی، رشد ظرفیت‌ بشری و قدرت مدنی که در یک فرایندتاریخی بی سابقه و درخشان ایجاد شده بود، در آستانه ی از دست دادن هستند.

هزاره ها دراین دو دهه حضور در قدرت سیاسی، هیچگاه از جایگاه باثبات و قابل حسابی در مناسبات قدرت و تصمیم گیری و تصمیم سازی برخودار نبوده اند. تمام ظرفیت سیاسی، قدرت تمثیلی و حضور مثالی هزاره ها در هرم قدرت سیاسی، حداکثر، یک معاونت بازو بسته در ریاست جمهوری و چند وزارت بی اختیار و کم بها درکابینه بوده است که آن هم در انحصار چهارتا سیاستگر کم مایه و چند رهبر سودجو و بی مایه بوده است که از نامِ هزاره، برای خود کیش شخصیت شیادانه و آدرس معامله گری های سیاسی فرومایه ساخته بودند.
این حضور کم بنیه و بی رمق سیاسی، اما “سِیلیِ” پرصدایی شده بود به صورت مشارکت تمثیلی این جامعه درساختارسیاسی که هر روز برای تحقیر و تخفیف هزاره، به گونه های این مردم نواخته می شد. از معین مرستیال تا حشمت غنی، این حضورِ کم مایه را چون پتکی برفرق هزاره ها می کوبیدند.

آنچه اما هزاره ها دراین دودهه اندوختند، امیدورزی بلیغ برای نوسازی اموزشی- فرهنگی، کوشش رفیع برای بازسازی روان جمعی درجهت نهادمندی یک زندگی مدرن، تلاش موثر درجهت فاعلیت اجتماعی و انتخاب الگوی رفتارهای معناساز مدنی بعنوان عالی ترین صورت بندی مشارکت بود. همین رویکردها بود که بنیاد قدرتمندی حضور هزاره ها درساختار سیاسی- فرهنگی و تعامل اجتماعی را درسطح کلان ملی، حساب شدنی، درخور احترام و سزاوار ستایش و نمایش ساخته بود.

اکنون هزاره ها درنطام طالبانی، نه نیاز به مشارکت کنترل شده ی سیاسی دارند و نه حضور طفیلی در زیر سایه ی رژیم سراسر فاشیست ـ تروریست طالبی جایگاه سیاسی این جامعه را ترمیم می کند. نمایش مضحک تمثیلی مشارکت در سطح یک معاونت خنثای وزارت تحقیری آشکار و توهینی معنادار به هویت سیاسی، شرافت شهروندی و نجابت فرهنگی، کرامت قومی این جامعه می باشد.
آنچه هزاره ها نیازمند است، تجدید امید به ادامه نوسازی فرهنگی، حق آموزش دختران، حق فعالیت های آزاد فرهنگی ـ فکری، به رسیمیت شناختن سزاواری فاعلیت اجتماعی، حق برخورداری از آزادی های اساسی، حقِ داشتن رسانه های آزاد، حق نوشتن کتاب، حق سخن گفتن و شعر سرودن و پژوهیدن، حق کار و تجارت و معلمی کردن و به دانشگاه رفتنِ زنان و دختران است.

حمزه واعظی

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *