حفاری داعش برای یافتن طلا در شهر تاریخی تدمر

  • انتشار: ۳ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 8652
حفاری داعش برای یافتن طلا در شهر تاریخی تدمر

خبرگزاری اطلس ـ گروه تروریستی داعش پس از سرقت نفت و منابع سوریه، اکنون با تسلط بر شهر تاریخی تدمر علاوه بر تخریب آثار باستانی، در حال حفاری های غیر مجاز برای دستیابی به طلا و دفینه های باارزش دراین شهر است.
به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، اداره کل آثار باستانی و موزه های سوریه درگزارشی خاطرنشان کرد، پس از سلطه داعش بر شهر تاریخی تدمر، حفاری برای یافتن طلا آغاز شده و مجوزهایی برای حفاری غیر قانونی برای دست یافتن بر گنجینه های این شهر نیز صادر شده است.

“مامون عبدالکریم” مدیر کل آثار باستانی سوریه در گفت وگویی که رویترز آن را منتشر کرد، گفت: گروه تندروی داعش روز یکشنبه (اول شهریور ماه) معبد “بعل شمین” یکی از مهم ترین مکانهای شهر باستانی تدمر سوریه را منفجر کردند.

وی افزود: افراد تندرو حفاریهایی را برای یافتن طلا آغاز کرده و مجوزهایی برای حفاری های غیر قانونی به منظور یافتن گنج های این شهر صادر کرده اند.

گفتنی است داعش که بر بخش های زیادی از سوریه و عراق تسلط دارد و شمار زیادی از آثار باستانی شهر تاریخی تدمر را نیز درماه مه تخریب کرد، اولین باری است که آثار باستانی مربوط به دوره روم را تخریب می کند.

افراد مسلح داعش یک هفته پیش نیز خالد الاسعد باستان شناس مشهور 82 ساله سوری را که به مدت 50 سال مدیر آثار تاریخی شهر تدمر بود، پس از بازداشت و بازجویی اعدام کردند.

مسوولان سوریه پیش از تسلط داعش بر این شهر اعلام کردند که صدها مجسمه باستانی را از بیم تخریب توسط افراد مسلح تندرو به مکان دیگری منتقل کرده اند.