حضور طالبان در نشست دوحه قطعی شد

  • انتشار: ۳ دلو ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 12094

طالبان از حضور نمایندگان این گروه برای شرکت در کنفرانسی بین المللی درباره بحران در افغانستان در قطر خبر داد .

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از پرس تی وی، طالبان جمعه (۲ دلو) در بیانیه ای اعلام کرد نمایندگان «دفتر سیاسی» طالبان در کنفرانسی بین المللی با هدف جنگ در افغانستان که شنبه در دوحه قطر برگزار می شود، شرکت خواهند کرد .

هدف از برگزاری این کنفرانس که کنفرانس «پوگواش» آن را سازماندهی کرده است، یافتن راه حلی به منظور پایان دادن به جنگ در افغانستان اعلام شده است .

کنفرانس پوگواش درباره علم و امور جهان یک سازمان بین‌ المللی است که محققان و چهره‌های شناخته شده در آن حضور یافته و درباره کاهش خطرات ناشی از مناقشات مسلحانه با یکدیگر تبادل نظر کرده و درباره دستیابی به راه‌ حل‌ هایی برای تهدیدات امنیتی جهانی به گفت‌ و‌گو می‌پردازند.

برگزاری این نشست در حالی است که نشست چهار جانبه هیات‌های افغانستان، پاکستان، چین و امریکا برای از سرگیری روند صلح و پایان دادن به حدود ۱۵ سال درگیری در افغانستان، ۲۱ جدی در اسلام آباد برگزار شد.

تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات صلح در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که سال ۲۰۱۵ یکی از خونین‌ترین سال‌های این کشور بوده است.

مذاکرات صلح افغانستان سال گذشته پس از اعلام خبر مرگ ملا محمد عمر سرکرده طالبان، متوقف شد و پس از آن اختلاف‌های داخلی در طالبان بر سر ادامه مذاکرات بالا گرفت. همچنین ملا اختر منصور سرکرده جدید طالبان با اقبال ستیزه جویان همراه نشد و همین موضوع موجب بروز چند دستگی در این گروه شده است.

ملا اختر منصور از حامیان ادامه مذاکرات است و برخی از گروه‌های وابسته به طالبان نیز از این ایده حمایت کرده‌اند. اما گروه منشعب شده از طالبان به سرکردگی ملا محمد رسول آخوند، که ملا منصور را به عنوان رهبر طالبان قبول ندارند، با هر گونه مذاکره که با میانجیگری پاکستان برگزار شود، مخالف هستند.