حضور نیروهای آلمانی در کشور پررنگ تر میشود

  • انتشار: ۲۸ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 11560

بر اساس تصمیم جدید دولت آلمان قرار است که یک واحد متشکل از ۱۳۰ تن از نفرات ارتش این کشور به افغانستان فرستاده شوند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از جمهور، این تصمیم پس از نشست روز چهارشنبه کابینه آلمان در مورد حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان برای برخورد با شورشیان اسلام‌گرا اتخاذ شد.

سقوط شهر استراتژیک قندوز در ماه سپتامبر، ایتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا در افغانستان را واداشت تا در مورد استراتژی خود در این کشور تجدید نظر کند.
با آنکه ناتو تقریبا تمامی نیروهای رزمی خود را از افغانستان خارج ساخته است؛ شمار محدودی از نیروهای این سازمان هنوز مشغول آموزش نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

در حال حاضر حدود ۸۵۰ سرباز آلمانی در چارچوب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان حضور دارند.

نیروهای آلمانی در شمال افغانستان مستقر هستند و پس از سقوط قندوز، اورزولا فن در لاین وزیر دفاع آلمان گفت که کشورش احتمالا در برنامه خروج کامل نیروهایش از افغانستان تا پایان سال آینده تجدید نظر خواهد کرد.

ماه گذشته باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا، اعلام کرد که بخشی از ۹۸۰۰ سرباز امریکایی مستقر در افغانستان همچنین تا پایان سال ۲۰۱۶ در افغانستان باقی خواهند ماند.

این تصمیم نشانه تغییر در برنامه قبلی آقای اوباما است که اعلام کرده بود تمامی نیروهای این کشور پیش از پایان ۲۰۱۶ از افغانستان خارج خواهند شد و تنها یک واحد کوچک برای تامین امنیت سفارت آمریکا در کابل باقی خواهد ماند.

یک بررسی انجام شده در مورد قابلیت نظامی افغانستان نشان داده که توانایی نیروهای امنیتی این کشور برای مقابله با شورشیان هنوز در سطح مورد انتظار نیست.