حسنی مبارک از زندان آزاد میشود

  • انتشار: ۲۴ جدی ۱۳۹۳
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 2588

حکم زندان علیه حسنی مبارک، رییس‌جمهور پیشین مصر، لغو شده است.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از 8 صبح، روز سه‌شنبه، ۲۳ جدی، دیوان‌عالی مصر پس از رسیدگی به درخواست تجدید نظر وکلای رییس‌جمهوری پیشین مصر و دو پسرش، احکام حبس را که توسط دادگاه بدوی صادر شده بود نقض کرد و دستور رسیدگی مجدد به تنها اتهام باقی مانده در پرونده اتهامی حسنی مبارک را صادر کرد. دادگاه بدوی مبارک را در ارتباط با اتهام فساد مالی به سه سال حبس محکوم کرده بود.

حسنی مبارک که در پی جریان اعتراضی موسوم به بهار عربی در مصر، در اوایل فبروری سال ۲۰۱۱ میلادی پس از حدود سه دهه زمامداری، از سمت خود استعفا داده بود، بعدا به اتهام صدور دستور قتل معترضان و فساد مالی بازداشت شد و تحت پیگرد قانونی قرار گرفت.

آقای مبارک که اینک ۸۶ سال سن دارد، بیشتر مدت بازداشت را به دلیل بیماری در شفاخانه زندان و مراکز دیگر درمانی بستری بوده است و در بعضی از جلسات محاکمه با برانکارد حضور می‌یافت.

در ماه نوامبر سال گذشته، دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامی علیه حسنی مبارک، اتهام قتل در ارتباط با کشته شدن معترضان را وارد ندانست اما رییس جمهوری پیشین مصر را در مورد اتهام سوء استفاده مالی مبلغ حدود ۱۴ میلیون دالر مجرم شناخت و به زندان محکوم کرد.

براساس پرونده اتهامی، آقای مبارک این مبلغ را برای بازسازی کاخ ریاست جمهوری برداشت کرده و بدون مجوز به کار برده بود.

دادگاه در ارتباط با سوءاستفاده مالی، علا و جمال مبارک، دو پسر رییس‌جمهور پیشین را هم به چهار سال زندان محکوم کرد.

مشخص نیست که آیا حکم دیوان‌عالی به معنی آزادی نهایی مبارک است یا این‌که او باید برای محاکمه مجدد در بازداشت باقی بماند.