حزب سبزهای آلمان خواهان ارزیابی دوباره وضعیت امنیتی افغانستان شد

  • انتشار: ۷ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 18639
ارتش افغانستان

حزب سبزهای آلمان از زیگمار گابریل وزیر خارجۀ آلمان می‌خواهد که وضعیت امنیتی در افغانستان از نو ارزیابی شود.

بازگرداندن پناهجویان رد شدۀ افغان به وطنشان تا حال به خاطری ممکن گردیده که برخی نقاط افغانستان امن خوانده شده است.

به گزارش دویچه وله؛ طارق الوزیر، معاون نخست وزیر ایالت هسن از حزب سبزها به مجلۀ خبری آلمانی “شپیگل” گفته است: «امیدواریم که زیگمار گابریل وظیفۀ خود را در مقام جدیدش به خوبی انجام داده بتواند و بالاخره تخمین وضعیت (امنیتی) افغانستان را مطابق با واقعیت بسازد». الوزیر افزوده است که تنها گابریل می‌تواند تغییری را در این زمینه سبب شود.

مونا نویباور، رئیس حزب سبزها در ایالت نوردراین وستفالن زیگمار گابریل و همچنان توماس دیمیزیر وزیر داخلۀ آلمان فدرال را متهم ساخته است که “انسان ها را با خطر مشخص مرگ روبرو می‌سازند”.

تقریباً یک هفته پیش وینفرید کرچمن، نخست وزیر ایالت بادن وورتمبرگ به نمایندگی از دوستان حزبی اش از ده ایالت، که در حکومت این ایالت شریک اند، نامه ای عنوانی زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان فرستاد و در آن خواهان بازنگری وضعیت امنیتی افغانستان شد.

او در این نامه، با اشاره به گزارش سازمان ملل متحد، از وضعیت متشنج افغانستان یادآور شده و گفته بود که “شمار کشته شده ها و زخمی های ملکی در افغانستان افزایش یافته است”.

کرچمن نوشته بود که حزب سبزها می داند پناهجویانی که مستحق دریافت پناهندگی در آلمان نیستند، نمی توانند در آلمان بمانند. او اما تاکید کرده بود که “با آن هم پناهجویان باید فقط تحت شرایط و وضعیت امنیتی مساعد به کشورش شان بازگردانده شوند”.

ارزیابی وضعیت امنیتی کشورها به عهدۀ ادارۀ فدرال است، اما مسئولیت اخراج پناهجویان به دوش ایالت های آلمان می باشد. بازگرداندن پناهجویان رد شدۀ افغان به وطن شان به خاطری مورد اختلاف قرار دارد که نیروهای امنیتی حکومت افغانستان هنوز هم در برخی از مناطق این کشور در برابر شورشیان طالبان می‌جنگند.