حزب جمعیت: هیچ مقامی به شمول رئیس جمهور حق برکناری عطا محمد نور را ندارد

  • انتشار: ۲۶ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 34468

بعد از انتشار گزارش هایی مبنی بر برکناری عطا محمد نور والی بلخ توسط ارگ ریاست جمهوری، اکنون عبدالحفیظ منصور یکی از اعضای حزب جمعیت می گوید هیچ مقامی به شمول رئیس جمهور حق برکناری عطا محمد نور والی بلخ را ندارد.

عبدالحفیظ منصور عضو رهبری حزب جمعیت اسلامی گفت: “هیچ مقامی نمی تواند به شمول رییس جمهور و رییس اجرایی استاد عطا را برکنار کند و خود اقای عطا تا کنون تصمیم برای کنار رفتن از سمت ولایت بلخ ندارد.”

آقای منصور اضافه کرد: “تصمیم جمعیت اینست که ارگ تصمیم بگیرد که با تقابل پیش می رود یا آماده تفاهم است و اگر بخواهد زور گویی کند، حزب جمعیت اماده مقابله است.”

گزارش‌ها حاکی از آن است رهبران دولت وحدت ملی، اشرف غنی و عبدالله عبدالله هر دو خواهان کناره‌گیری آقای نور از ولایت بلخ هستند.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، در واکنش به نشر گزارش‌ها مبنی بر برکناری آقای نور گفته که “تغییر و تبدیل والی‌ها و ماموران حکومت یک امر معمول و عادی است و نباید یک موضوع عادی و معمول را جنبه سیاسی و حیثیتی داد”.

پس از افزایش فشار های کاخ ریاست جمهوری در کنار رفتن عطا محمد نور از سمت ولایت، هیاتی از حزب جمعیت به رهبری صلاح الدین ربانی به دیدار اقای نور به بلخ رفت.

بر بنیاد گزارش ها حزب جمعیت اسلامی و عطا محمد نور تصمیم گرفته در صورتی که رییس اجرایی از اقای عطا حمایت نکند، این حزب روابطش با عبدالله عبدالله را قطع خواهد کرد.

آقای نور قبلا گفته بود که برای کنار رفتن از ولایت بلخ شرایطی دارد و برکناری‌اش بدون در نظرداشت خواسته‌های او موجب تنش در ولایت‌های شمالی به‌ویژه ولایت کلیدی بلخ خواهد شد.

اگرچه مشخص نیست که مذاکرات رهبران جمعیت اسلامی با آقای نور به نتیجه‌ای می‌رسد، اما مشخص است که ولایت بلخ برای او، که مرکز اصلی پایگاه اجتماعی‌اش شمرده می‌شود، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل، به نظر می‌رسد که او به‌سادگی از سکانداری این ولایت کنار نخواهد رفت.