حرکت تلافی جویانه اسراییل در مقابل اردوغان

  • انتشار: ۲۶ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 42086

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از اریانانیوز, رژیم اشغالگر اسراییل پس از آنکه سفیر اش از ترکیه اخراج شد، در اقدامی تلافی‌جویانه سرقونسول ترکیه را از قدس شریف اخراج کرد…

رژیم صهیونیستی ساعتی پس از نشر خبر اخراج سفیرش از آنکارا، در اقدامی تلافی‌جویانه، سرقونسول ترکیه در قدس شریف را اخراج کرد.

وزارت خارجه ترکیه پس از چاشت دیروز سه شنبه 25 ثور صهیونیست‌ها در آنکارا را عنصر نامطلوب تشخیص داد و از وی خواست برای مدتی ترکیه را ترک کند.

رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه پیشتر در واکنش به کشتار فلسطینی‌ها در سرحد شرقی غزه، نشست فوری سازمان همکاری‌های اسلامی را خواستار شده بود.

ترکیه و رژیم صهیونیستی که از سال ۲۰۱۰ و در پی حمله نظامیان صهیونیست به کشتی ماوی مرمره حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه و کشته شدن ۱۰ تبعه ترکیه‌ای؛ روابط دپلوماتیک را قطع کرده بودند، تابستان سال ۹۵ بعد از چند ماه مذاکرات فشرده، توافقنامه‌ای را برای ازسرگیری مناسبات سیاسی امضا کردند.

روز دوشنبه (دو روز پیش) همزمان با برگزاری جشن صهیونیست‌ها برای انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی، هزاران فلسطینی در نقاط مختلف کرانه باختری و سرحد نوار غزه تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کردند که نظامیان صهیونیست نیز به سمت آنها تیراندازی کرده و دستکم 63 نفر را شهید و بیش از ۲۷۰۰ نفر را زخمی کردند.

دسامبر پارسال بود که دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا در اقدامی یک جانبه ضمن به‌رسمیت‌شناختن قدس اشغالی من‌حیث پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که سفارتخانه کشورش را از تل‌آویو به این شهر مقدس منتقل می‌کند.

فلسطینی‌های سنگ به دست در تظاهرات با تیراندازی‌های شدید و بی‌سابقه برای برخورد با تظاهرات بازگشت، روبرو شدند؛ 61 فلسطینی شهید و 2000 نفر مجروح شده‌اند. وزارت حفظ الصحه فلسطین در غزه، کمک سازمان‌های امدادی بین‌المللی برای مداوای مریضهای رها شده در راهروهای خونین شفاخانه‌های غزه را خواستار شد.